13 Październik 2014
W dniu 3 października 2014 r., w Karpaczu  już po raz kolejny zostały wręczone nagrody za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W spotkaniu podsumowującym projekty Samorząd Równych Szans, Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy II i Równe szanse rodziców dzieci niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy, wzięli udział samorządowcy z całej Polski, przedstawiciele urzędów centralnych i organizacji pozarządowych zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami i działających na ich rzecz.

Dobre praktyki realizowane w różnych samorządach w Polsce, niezależnie od wielkości czy zamożności tych samorządów, a jedynie ze względu na jakość realizowanych przez nie działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców, zostały nagrodzone w szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans. Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych przeanalizowała 86 zgłoszeń i wybrała 15 samorządów – laureatów statuetki Samorząd Równych Szans 2014. Oprócz Koszalina są to: Białystok, Ciechocinek, Długołęka, Gdańsk, Gdynia, Kodeń, Konin, Koszalin, Łódź, Oświęcim, Powiat Kępiński, Poznań, Toruń, Warszawa, Zabrze. Wyróżnienia przyznała 26. samorządom: Duszniki, Gliwice, Gniezno, Katowice, Lublin, Nowogard, Nowy Sącz, Pawłowice, Połaniec, Powiat Białobrzeski, Powiat Dąbrowski, Powiat Głogowski, Powiat Kartuski, Powiat Lidzbarski, Powiat Poznański, Powiat Sierpecki, Powiat Wadowicki, Sawin, Siemianowice Śląskie, Stargard Szczeciński, Szamotuły, Szczecin, Tarnów, Wejherowo, Wrocław, Zielona Góra.

Powiat Kępiński został laureatem szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans 2014. Nagrodę tę otrzymał dzięki powołaniu do życia Spółdzielni Socjalnej POMOST, której celem głównym jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami. Statuetkę podczas uroczystej gali w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu odebrał Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz.

Wręczono również statuetki dla samorządów aktywnych w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych za realizowane przez nie projekty. Nagrodzony został również Powiat Kępiński za projekt: Spółdzielnia Socjalna POMOST.

Statuetki Samorządu Równych Szans wręczył Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych minister Jarosław Duda (Przewodniczący Kapituły) i Prezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz.

Zwycięzcy plebiscytu otrzymali zaproszenie na dwudniowe warsztaty (2 – 3 października) poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z udostępnianiem osobom niepełnosprawnym najnowszych technologii, cyberprzestrzeni i zapobieganiu ich cyfrowemu wykluczeniu, dostępem tych osób do rynku pracy i promowaniem dobrych praktyk w zakresie ich zatrudniania, a także wyrównywaniu szans rodziców dzieci niepełnosprawnych. Pierwszego dnia konferencji wszyscy laureaci statuetek Samorząd Równych Szans 2014 mieli okazję zaprezentować i omówić swoje projekty w czasie specjalnego spotkania.

Konferencja i warsztaty były okazją nie tylko do zapoznania się z innowacyjnymi inicjatywami ośrodków, stowarzyszeń, fundacji i organizacji pozarządowych całego kraju, ale możliwość wymiany doświadczeń i opinii w zakresie działań na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych.

Samorząd Równych Szans 2014Samorząd Równych Szans 2014