28 Październik 2013

Ile trudu trzeba włożyć w to, aby zrobić ciekawe ujęcia ptaków, które można pokazać na wystawie, o tym wiedzą tylko ci, którzy wstają rano, lub nie kładą się wieczorem, leżą w błocie, wytrzymują naloty komarów, latem skwar a zimą zmęczenie i zimno. To przyjemna rzecz w efekcie, a te wyżej wymienione niedogodności to mała cena za fantastyczne zdjęcia, które cieszą oczy przez długi czas. Na wystawie „Moje Ptaszenie” Włodzimierz Smardz zaprezentował ptaki w większości gniazdujące w Polsce. Większość z tych zdjęć została zrobionych w powiecie kępińskim, ale aby sfotografować niektóre okazy fotograf musiał odbyć nawet zagraniczne podróże. Autor fotografował ptaki w ich naturalnym środowisku, przy zachowaniu szczególnej ostrożności z uwagi na dobro ptaków. Zdjęcia były robione wcześnie rano lub wieczorem, wtedy jest najlepsze światło do fotografowania przyrody. Autor zapytany o to - ile czasu potrzeba by zrobić jedno takie zdjęcie? - odpowiedział – pół roku, rok, czasem miesiąc lub kilka tygodni. Cierpliwość jednak popłaca a nagroda w postaci świetnie sportretowanego kruka czy orła bielika satysfakcjonuje. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród przybyłych gości. Z niespodzianką wystąpiła Matylda Makowska, która zaśpiewała kilka piosenek akompaniując sobie na gitarze. Publiczność nagrodziła ją gromkimi oklaskami. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Ryszard Przybylski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Marek Kowalski, Radny Powiatowy Członek Zarządu Piotr Hołoś, członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Grupy Południowowielkopolskiej z Łukaszem Kozicą na czele, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego EURO-ART, rodzina i przyjaciele autora zdjęć. Wystawa będzie czynna w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Otwarcie wystawyOtwarcie wystawy