20 Czerwiec 2013

W dniu 17.06.2013r. w Urzędzie Miasta we Wrocławiu Prezydent Rafał Dutkiewicz wraz ze swoim doradcą Panem Grzegorzem Romanem spotkali się z inicjatorami rewitalizacji linii nr. 181 Herby Nowe - Oleśnica na odcinku Oleśnica - Kępno. Grupie przewodniczył Wicestarosta Kępiński Pan Ryszard Dachowski, który przybył wraz z przedstawicielem przewoźnika kolejowego firmy Freightliner Panem Dyrektorem Krzysztofem Włodarczykiem oraz przedstawicielami Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność” Stanisławem Kokotem – Wiceprzewodniczącym Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej i Zdzisławem Jasińskim przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.
Na wstępie Wicestarosta R. Dachowski przedstawił materiały dot. inicjatywy mieszkańców powiatów: kępińskiego, wieruszowskiego, wieluńskiego, oleśnickiego oraz szeregu miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej 181 Herby Nowe – Oleśnica dot. uruchomienia połączenia kolejowego do Wrocławia. Wicestarosta podkreślił, że mimo iż wymienione miejscowości leżą w województwach: wielkopolskim, łódzkim to oddziaływanie metropolii wrocławskiej powoduje iż większość studentów wybiera uczelnie wrocławskie, jak i opiekę lekarzy specjalistów, szpitale, ośrodki kultury itp. we Wrocławiu. Stanisław Kokot podziękował panu Prezydentowi za przedstawienie alternatywnego planu połączenia kolejowego Wrocławia z Warszawą do planów ministra Nowaka, (który przedstawił projekt tzw. protezy koniecpolskiej, którą zgodnie skrytykowali zebrani), jaką była propozycja Prezydenta budowy linii kolejowej Wieruszów - Sieradz, czyli poł. linii kol.181 z linią 014 i dalej przez Łódź do Warszawy.
Następnie poinformowano Pana Prezydenta o planie budowy łącznika kolejowego linii 181 z linią 131 tj. połączenia Wielunia z Chorzewem Siemkowice i dalej przez Zduńską Wolę do Łodzi. Powyższy projekt wstępnie został uzgodniony przez pana Marszałka Witolda Stępnia z Panem Remigiuszem Paszkiewiczem z PKP PLK, czyli zarządcą infrastruktury kolejowej. Projekt ten przewiduje budowę linii kolejowej Wieluń - Chorzew Siemkowice, co umożliwi mieszkańcom powiatów: wieruszowskiego, wieluńskiego możliwość dojazdu koleją do Łodzi, gdyż na dzień dzisiejszy powiaty te są pozbawione możliwości dojazdu pociągiem do stolicy województwa.
Zebrani podkreślali, że budowa tego odcinka będzie stosunkowo niedroga (dwadzieścia kilka km. linii) oraz przy rewitalizacji odcinka linii 181 Kępno - Oleśnica umożliwi na bezpośrednie i najkrótsze połączenie Wrocławia z Warszawą. Zwrócono również uwagę na powstającą kopalnię węgla brunatnego w okolicach Złoczewa i konieczności transportu go do elektrowni w Bełchatowie, co miałoby niewątpliwie znaczenie dla transportu towarowego. Przedstawiciel przewoźnika Pan Krzysztof Włodarczyk poinformował o częstych remontach oraz wypadkach na linii 355 tj. Oleśnica – Ostrów Wlkp. które powodują częste zamykanie dla ruchu kolejowego tej linii i konieczności wybudowania dla niej alternatywnego połączenia.
Wspólnie postanowiono, że pomysł połączenia Wrocławia z Warszawą przez Kępno, Wieruszów, Wieluń, Zduńską Wolę, Łódź jest pomysłem godnym zainteresowania. Prezydent skieruje go do dalszych prac w zespole naukowców i ekspertów celem wyliczenia kosztów budowy oraz przydatności wspomnianej linii dla społeczeństwa. Zebrani podkreślili konieczność dalszej współpracy i zorganizowania kolejnych spotkań.