19 Grudzień 2017

Wizja terenowa realizacji I odcinka obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S-11 odbyła się w poniedziałek, 18 grudnia. Po niej w Starostwie Powiatowym w Kępnie miało miejsce spotkanie informacyjne z wykonawcami aktualnie realizowanych kontraktów na budowę I i II etapu obwodnicy.

Gospodarzem kolejnego spotkania dotyczącego obwodnicy Kępna był Starosta Kępiński Witold Jankowski wraz z Zarządem.

- Niewielu wierzyło w realizację tej inwestycji - zwrócił się w swoim wystąpieniu do minister Andżeliki Możdżanowskiej, starosta. - Dziś już wiemy, że ona powstanie. To doskonała wiadomość dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne to dla nas wszystkich przedsięwzięcie.

W wizji na budowanym odcinku oraz spotkaniu informacyjnym w siedzibie Starostwa Powiatowego udział wzięła minister Andżelika Możdżanowska, dyrektorzy oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: w Opolu - Przemysław Maliszkiewicz i w Poznaniu - Marek Napierała, władze samorządowe powiatu oraz gmin wchodzących w skład powiatu kępińskiego.

Obwodnica Kępna powstaje w ciągu drogi ekspresowej S11. Będzie miała 3,7 km długości. Trasa ma skomunikować drogę ekspresową nr 8 prowadzącą w kierunku Wrocławia i Warszawy z DK-11. W ramach zadania powstanie pierwszy etap węzła Kępno Północ, przebudowana zostanie także droga powiatowa nr 5676P. Wykonawca zbuduje także 3 obiekty inżynierskie, w tym wiadukt drogowy nad drogą ekspresową (powstanie w ciągu drogi powiatowej), przejście dla zwierząt nad drogą ekspresową oraz wiadukt kolejowy nad linią kolejową Kluczbork – Poznań. Budowana droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Wykonawcą zadania jest Budimex, który wykona inwestycję za kwotę 66 022 710 zł. Obecnie zakończone zostały już prace przy wzmocnieniach podłoża oraz wykopach.

- To jest bardzo ważny moment, na który czekaliśmy kilkadziesiąt lat. Analizując czas, to tak od 2012 r. jesteśmy w tym peletonie do finału, bowiem zbliżamy się do uroczystego oddania w użytkowanie kierowcom tej niezwykle ważnej i potrzebnej inwestycji, jaką jest pierwszy etap obwodnicy Kępna. Etapowanie było jednym z naszych priorytetów, aby Kępno doczekało się obwodnicy. Kończymy pierwszy etap, a drugi jest już w realizacji, bo jest już podpisana umowa z wykonawcą. Dziękuję mieszkańcom za wsparcie w kolejnych działaniach. Zawsze biorę pełną odpowiedzialność za składane obietnice i działania – mówiła minister Andżelika Możdżanowska.

Kolejnym etapem będzie drugi, południowy odcinek obwodnicy. Jest on na etapie projektowania. Niedawno GDDKiA wskazała najkorzystniejszą ofertę – wybrano wartą 122 mln zł propozycję złożoną przez przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor.

Drugi etap powstanie między węzłem Kępno Krążkowy a istniejącą DK-11. Inwestycja polega na optymalizacji projektu ok. 7 km drogi ekspresowej S11 wraz z całą infrastrukturą, uzyskaniu wszelkich niezbędnych uzgodnień, zezwoleń i prawomocnych decyzji administracyjnych, w tym decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. W ramach zadania wykonawca wybuduje II odcinek obwodnicy w miejscowości Kępno, przebuduje drogi innych kategorii oraz uzyska decyzję o pozwoleniu na użytkowanie nowego odcinka drogi ekspresowej S11.

Nie znaleziono galerii.