24 Październik 2013

Projekt „Link do przyszłości” ma na celu pomóc młodym ludziom z małych miejscowości w planowaniu dalszej edukacji i kariery zawodowej. Zwraca szczególną uwagę na dostosowanie kompetencji do potrzeb społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. W ramach projektu odbywają się spotkania z młodymi profesjonalistami, którzy w swojej pracy korzystają z nowych technologii. Pozwalają one także zapoznać się z aktualnymi trendami na rynku pracy i odkryć swój potencjał. W Kępnie projekt realizuje Powiatowa Biblioteka Publiczna, która w tym roku zorganizowała już pięć spotkań z młodymi profesjonalistami. Obecne, szóste spotkanie jest pierwszym, które rozpoczyna II edycję projektu „Link do przyszłości”. Tym razem gościem biblioteki był Wojciech Wieman, który pracuje w portalu Onet.pl na stanowisku video managera i dba o prawidłowe działanie i produkcję materiałów video na serwisach wydawnictwa Ringier Alex Springer Polska. Poza tym jest, jak mówi o sobie, człowiekiem orkiestrą – sam produkuje materiały video, udziela się na Twitterze i Facebooku, pisze do Android Magazine, na moosic.pl, zna się na nowych technologiach, urządzeniach mobilnych, marketingu, social media i wielu wielu innych. Ma tytuł magistra psychologii mediów, ukończył też studia podyplomowe dla producentów filmowych, telewizyjnych i radiowych. Na spotkaniu z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ponieważ temat nowych technologii jest bliski młodym ludziom, bardzo szybko nawiązała się nić porozumienia pomiędzy prelegentem a słuchaczami. Wojciech opowiadał o swojej pracy, zainteresowaniach, grach komputerowych, które testował. Temat ten bardzo zainteresował osoby, które również fascynują się grami. Młody profesjonalista zachęcał młodzież do uczenia się różnych nowych rzeczy, do otaczania się ludźmi, którzy interesują się podobnymi tematami co i my. Otaczanie się kreatywnymi ludźmi może procentować. Z pewnością nas zapamiętają i może się zdarzyć, że później zaproponują nam współpracę. Spotkanie miało charakter warsztatowy. Młodzież wzięła udział w quizie o rynku pracy i ćwiczeniu „czym jest sukces”, które pozwoliło każdemu z uczestników odkryć swój własny potencjał. Ćwiczenie to, należało dokończyć w domu. Wynikiem była lista dziesięciu zawodów, w których dana osoba najlepiej się sprawdzi. Na zakończenie spotkania młodzież wypełniła ankietę i oceniła spotkanie pisząc swoje spostrzeżenia na żółtych karteczkach. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

PROJEKT "LINK DO PRZYSZŁOŚCI"PROJEKT "LINK DO PRZYSZŁOŚCI"PROJEKT "LINK DO PRZYSZŁOŚCI"