• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
23 Październik 2014
kategoria:
Aktualności
W dniach 06 – 11 października 2014 roku kilkunastoosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem wzięła udział w warsztatach twórczości projektu „Też potrafię”, zorganizowanych przez ZHP, a dofinansowanych przez PFRON. Warsztaty odbywały się w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zwiedzania Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i ścieżki edukacyjno-przyrodniczej wiodącej do tzw. „Źródełka”.

Następnie uczniowie wzięli udział w różnorodnych zajęciach: plastycznych, muzyczno-rytmicznych, teatralnych, ekologicznych, turystyczno-krajoznawczych. Warsztaty miały właściwości terapeutyczne, uczyły koncentracji. Rozwijały cierpliwość i uczyły pracy w grupie. Wpływały w znaczący sposób na rozwój wyobraźni przestrzennej i myślenia abstrakcyjnego. Pozwoliły uwierzyć we własne możliwości i zdolności. Działania takie były twórcze i kształcące, były doskonałą formą wyrazu artystycznego. Były wspaniałą terapią dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym, z różnego rodzaju zaburzeniami zachowania.

W czasie pobytu na warsztatach, uczestnicy wyjechali na całodzienną wycieczkę do Częstochowy, podczas której mogli zwiedzić jedyne na świecie Muzeum Produkcji Zapałek pokazujące cały cykl produkcji zapałek – od drewnianego klocka po gotową paczkę zapałek. Główną atrakcją była wciąż pracująca, zabytkowa linia technologiczna z lat 30, XX w. Wszyscy uczestnicy wyjazdu mogli obejrzeć wystawę etykiet zapałczanych. Kolejnym punktem wyjazdu było Muzeum Historii Kolei, gdzie wśród eksponatów można było zobaczyć sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego, mundury, stare fotografie. Uczestnicy zwiedzili również Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, zestawy narzędzi i maszyn służących w przeszłości górnikom. Ostatnim, ale najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie i modlitwa na Jasnej Górze przed obliczem Matki Bożej. Zwiedzanie rozpoczęto od Bazyliki, a następnie uczniowie zobaczyli Skarbiec i Salę Rycerską.

Warsztaty zakończył wernisaż prac wykonanych podczas zajęć, gdzie każda z grup zaprezentowała się podczas krótkich przestawień teatralnych. Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Ta pełna wrażeń przygoda w Załęczu Wielkim, zostanie z pewnością zapamiętana na bardzo długo przez uczestników biorących udział w warsztatach.

 

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.

do góry