12 Listopad 2015

W środę 11 listopada 2015 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 97. rocznicę odzyskania niepodległości. Organizatorami uroczystości było Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz Urząd Miasta i Gminy Kępnie.

Obchody zainaugurowała uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Marcina w Kępnie, która stanowiła integralny element uroczystości. Po jej zakończeniu zgromadzone delegacje i poczty sztandarowe przemaszerowały w asyście orkiestry spod siedziby władz samorządowych na kępiński Rynek by złożyć wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Przed zgromadzonymi wystąpił Starosta Kępiński Witold Jankowski, który podkreślił istotę znaczenia wspólnego, podniosłego świętowania 11 listopada.

„Tylko głęboki patriotyzm naszych przodków spowodował, że tak się stało. 123 lata byliśmy właściwie narodem bez państwa, bez swojego terytorium, bez ojczyzny i miejsca. Tylko dzięki temu, że o Polskę mieli serca walczyć nasi dziadkowie i pradziadkowie, to po 97 latach możemy teraz mówić że mamy niepodległość… Chciałbym zaapelować do pana burmistrza- zmieńmy wreszcie nazwy ulic, które pozostały po latach głębokiej komuny. Zróbmy to i nie mówmy o tym, że to kosztuje, bo jak się to ma w kontekście krwi wielu ludzi, którzy oddali życie za Polskę. Nie patrzmy na te srebrniki! Dzisiaj jest ten czas aby głośno o tym powiedzieć” – podkreślał Starosta.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości można było posłuchać krótkiego koncertu orkiestry z Ostrzeszowa, podczas którego Starosta Kępiński Witold Jankowski, Wicestarosta Grażyna Jany, pozostali członkowie zarządu  oraz przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński częstowali przybyłych mieszkańców kępińskimi marcinkami.

Warto nadmienić, iż w uroczystości wzięła udział poseł Andżelika Możdżanowska, delegacje władz powiatu i gminy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych oraz Kombatanci, którzy po zakończonych uroczystościach na kępińskim Rynku wraz ze Starostą Kępińskim i Wicestarostą złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod pomnikiem na Rondzie Kombatantów w Kępnie oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Parafialnym w Kępnie.

Na obchodach Święta Niepodległości zgromadziło się bardzo wiele osób, które z entuzjazmem uczestniczyły w uroczystości.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.