17 Kwiecień 2024
Uczestnicy konkursu
panią Monikę Banaś, panią Ewę Walentynę Maciejewską oraz pana Marka Paprockiego
Wicestarosta Alicja Śniegocka, Dyrektor ZSP nr 1 w Kępnie Agnieszka Krysiak, pani Monika Banaś, pani Ewę Walentyna Maciejewska oraz pan Marek Paprocki
Wicestarosta Alicja Śniegocka i Dyrektor ZSP nr 1 w Kępnie Agnieszka Krysiak
W trakcie biesiady literackiej
XXIII edycja ,,Szkolnych Prób Literackich" w ZSP Nr 1 w Kępnie

We wtorek, 16 kwietnia w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie odbyła się Biesiada Literacka, na której podsumowano XXIII edycję powiatowego konkursu poetyckiego pn. "Szkolne Próby Literackie".

Organizatorami są Starostwo Powiatowe i ZSP Nr 1 w Kępnie.

Jak co roku nagrody w postaci bonów pieniężnych dla laureatów i uczestników konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe, a Rada Rodziców ZSP Nr 1 dofinansowała Biesiadę Literacką.

Za przygotowanie uroczystości odpowiadali: pani Danuta Wabnic, pani Aleksandra Kowalek oraz pan Dariusz Baranowski- pracownik Starostwa Powiatowego w Kępnie.

Założeniem konkursu jest pobudzenie wrażliwości i wyobraźni poetyckiej, wyzwolenie odwagi do odsłonięcia własnych przeżyć wewnętrznych oraz promowanie talentów literackich młodzieży naszego regionu.

Prezentacja twórczości młodych poetów wzbogacona została rozważaniami poświęconymi wybitnej osobistości z literackiego świata. Patronem Roku 2024 wybrany został Czesław Miłosz, dlatego podczas wspólnego biesiadowania uczniowie zaprezentowali w montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez panią Aleksandrę Kowalek osobowość twórczą Noblisty.

Do jury debiutów literackich zaproszono regionalnych twórców, członków Kępińskiego Koła Literatów : panią Monikę Banaś, panią Ewę Walentynę Maciejewską oraz pana Marka Paprockiego. W tej edycji swoje prace nadesłało 14 uczestników.

Jury przyznało w kategorii poezja :

I miejsce- Dominik Waloszczyk -Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

II miejsce- Martyna Łakoma - Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

III miejsce- Marcelina Wiśniewska - Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

oraz dwa wyróżnienia:

Emilia Maryniak - Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

Maciej Żurawa -Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie.

Pani wicestarosta Alicja Śniegocka oraz pani dyrektor Agnieszka Krysiak wyraziły słowa uznania dla młodych twórców, zachęcając do dalszego rozwoju artystycznego.