15 Czerwiec 2016
 XXXVIII ZLOT DRUŻYN ZHP „NIEPRZETARTEGO SZLAKU” W SŁUPI POD KĘPNEM

W dniach 7-9 czerwca w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem odbył się XXXVIII Zlot Drużyn ZHP „NS” rejonu kaliskiego. W imprezie uczestniczyli harcerze z placówek kształcenia specjalnego z Borzęciczek, Cerekwicy, Jarocina, Kalisza, Konarzewa, Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Pleszewa i Słupi pod Kępnem. W ramach zlotu realizowane były dwa projekty, w których udział brali również uczniowie ZSS w Słupi pod Kępnem. Projekty „ŻYJĘ AKTYWNIE - ŻYJĘ ZDROWO” oraz „PRZECIERAMY SZLAKI NASZYCH MOŻLIWOŚCI” przeprowadzone zostały  dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Kępnie i Stowarzyszenia „Apertus”. Realizowały one zadania publiczne dotyczące pomocy społecznej obejmujące wspieranie działań na rzecz rozwijania zainteresowań i uzdolnień osób niepełnosprawnych z powiatu kępińskiego oraz ochrony i promocji zdrowia obejmujące edukację zdrowotną i promocję zdrowego stylu życia.

Trzydniowa impreza rozpoczęła się tradycyjnym apelem, po którym harcerze otrzymali mapki terenu i ruszyli na bieg patrolowy. To tradycyjne harcerskie zadanie wymaga przejścia wyznaczoną trasą i wykonania zadań kontrolnych. Uczestnicy poznali teren wokół szkoły oraz miejscowość. Atrakcyjnym punktem biegu była przygotowana na terenie szkoły wystawa fauny południowej wielkopolski. Po południu odbył się Turniej gier i zabaw w wodzie, przeprowadzony na basenie szkolnym. Harcerze wzięli udział w pięciu różnych konkurencjach oraz wyścigu pływackim. Po turnieju wszyscy chętni wzięli udział w zajęciach w wodzie. Pierwsza noc była bardzo ekscytująca, ponieważ przeprowadzony został alarm nocny. W trudnych i nietypowych warunkach harcerze musieli wykonać kolejne zadania, a przede wszystkim pokonać lęk. Była to okazja, by udowodnić, że harcerze potrafią zachować zimną krew w ekstremalnych sytuacjach . Po pełnej wrażeń nocy, drugiego dnia przyszedł czas na Festiwal piosenki harcerskiej, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Drużyny występujące w Festiwalu wykazały się ogromną kreatywnością, wzbogacając prezentowane piosenki układami choreograficznymi i rekwizytami. Festiwal był okazją do świetnej zabawy, wspólnego śpiewu i pląsów. Najmłodsi uczniowie szkoły, zachęceni wesołą atmosferą, również zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, choć poza konkursem. Po południu odbył się konkurs plastyczny, nawiązujący do wiedzy zdobytej podczas zwiedzania wystawy przyrodniczej. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wylosowanego przedstawiciela fauny, z wykorzystaniem darów natury. Pod wieczór na tradycyjnym harcerskim ognisku, które rozpaliła wicestarosta Grażyna Jany, obok wspólnych śpiewów i pląsów wręczone zostały dyplomy i nagrody oraz Certyfikaty odwagi dla uczestników nocnego alarmu. Siedmioro harcerzy z Cerekwicy, Kalisza i Słupi złożyło przyrzeczenie harcerskie, co było ogromnym przeżyciem zarówno dla nich jak i instruktorów, którzy to przyrzeczenie odbierali. Dwóch instruktorów odebrało z rąk  Komendanta Referatu „NS” Chorągwi Wielkopolskiej odznakę „Słoneczka”, która wyróżnia instruktorów harcerskich pracujących z harcerzami niepełnosprawnymi. Po tradycyjnym zakończeniu ogniska kręgiem rozpoczęła się ogniskowa biesiada z pieczeniem kiełbasek. Wieczór zakończyła dyskoteka na Świerzym powietrzu połączona z zabawami integracyjnymi i elementami aerobicu. Trzeci i ostatni dzień rozpoczęły warsztaty kulinarne, na których harcerze wykazali się samodzielnością i pomysłowością w przygotowaniu śniadania. Zlot zakończył podsumowujący apel, pląsy oraz sesja fotograficzna.

Dla harcerzy „Nieprzetartego Szlaku” udział w zlotach to podsumowanie całorocznej pracy, okazja do zawarcia nowych przyjaźni, możliwość zdobycia nowych umiejętności i sprawności harcerskich, przezwyciężenie słabości i podniesienie wiary we własne siły. Jest to też okazja do wspólnej, świetnej zabawy, tym bardziej, że instruktorzy „NS” oddani są bezinteresownej służbie i wykazują się niespotykaną zdolnością wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom i potrzebą dzieci i młodzieży.

Nie znaleziono galerii.