22 Kwiecień 2015
 „Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska.

Organizatorzy akcji kierują do wszystkich zainteresowanych następujący apel:

Drodzy Przyjaciele Ziemi. Jeśli nie macie jeszcze planów na Dzień Ziemi, mamy dla Was wyjątkową propozycję - zapraszamy Was do udziału w starcie 22. akcji Sprzątanie świata - Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii chcemy zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w budowaniu czystego środowiska na co dzień. A możemy to zrobić w bardzo prosty sposób - zostając strażnikiem czystości i porządku w swojej gminie. Wsiądźcie na rower, wyruszcie pieszo albo zaciągnijcie się na żaglówkę, zaproście krewnych i znajomych i wyruszcie z nami na Wyprawę-poprawę! Pomożemy gminom w lokalizowaniu dzikich wysypisk oraz innych problemów, które mają wpływ na porządek w naszym najbliższym otoczeniu.

Wystarczy, że rozejrzycie się dookoła i sprawdzicie:

• czy gdzieś są dzikie wysypiska odpadów, jeśli tak - zanotujcie gdzie, opiszcie krótko rodzaj odpadów i orientacyjnie ich ilość,
  • czy gdzieś na poboczu zalegają śmieci, jeśli tak - zanotujcie gdzie i jakiego rodzaju,
  • czy brakuje koszy na śmieci, jeśli tak - zanotujcie gdzie,
  • czy brakuje pojemników do segregacji, jeśli tak - zanotujcie gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik, metal?)

a następnie zgłosicie do gminy!

Numery telefonów do osób, które w gminach są odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku możecie odnaleźć na stronie www.naszaziemia.pl

Organizatorzy akcji przygotowali specjalną aplikację mobilną rEKOnesans, w formie gry - zabawy, za pomocą której będziecie mogli przeprowadzać zwiady w terenie, zbierać informacje dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach i sygnalizować problemy: braku koszy na odpady, dzikich wysypisk, śmieci na poboczach, braku koszy do segregacji. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.ziemia.nadza.fundacjanaszaziemia. Aplikacja dostępna jest na telefony z wersją systemu Android 4.0 lub wyższą.

W aplikacji znajdziecie też część poradnikową "Świadomi w środowisku", w której znajdą się podstawowe informacje, jak możemy dbać o środowisko oraz na jakich zasadach funkcjonuje gospodarka odpadami w gminach.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w największej grze ekologicznej w Polsce.

Informacje o akcji również pod adrese: http://www.sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/o-akcji/tegoroczne-haslo