23 Lipiec 2014
Dnia 18.07.2014 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie  otwarto wystawę zdjęć pn.: „95 lat Policji na Ziemi Kępińskiej”. Jest to zbiór ok. 100 zdjęć z różnych okresów działania policji. Najstarsze fotografie przedstawiają funkcjonariuszy z okresu międzywojennego, czyli z czasów powołania Policji Państwowej. Fotografie ukazują policjantów nie tylko „na służbie” ale również w czasie uroczystości  i akcji specjalnych. Ciekawostką, jaką można zobaczyć na wystawie są stare dokumenty – legitymacje służbowe, raporty i meldunki, które zachowały się do czasów współczesnych. Policja Państwowa powstała 24 lipca 1919 roku i  została powołana Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej. Pierwszy artykuł tej ustawy stanowił, iż: „Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego”.

Gości zaproszonych na uroczystość powitał Komendant Powiatowy Policji w Kępnie Krzysztof Zimny. Wydarzenie to jest powiązane z promocją książki „95 lat Policji na Ziemi Kępińskiej 1919-2014” autorstwa Anny Lubojańskiej  i Mateusza Lewka.

Tą wystawą chcemy upamiętnić funkcjonariuszy naszej formacji pracujących na Ziemi Kępińskiej, którzy służyli jej w ostatnich 95. latach. Nazwisk wielu policjantów, szczególnie z okresu II RP, nie uda się już dzisiaj ustalić, ale winny im jesteśmy pamięć.

Wydarzenie to jest wstępem do obchodów Jubileuszu 95-lecia Policji, który odbędzie się 24 lipca o godz. 12.00 na kępińskim Rynku. Towarzyszyć mu będzie festyn, zabawy dla dzieci oraz pokazy Grupy Realizacyjnej.

„95 lat Policji na Ziemi Kępińskiej”„95 lat Policji na Ziemi Kępińskiej”„95 lat Policji na Ziemi Kępińskiej”