28 Maj 2019

W trakcie IX Sesji Rady Powiatu Kępińskiego, która odbyła się we wtorek 28 maja br. Zarząd Powiatu Kępińskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku. Zgodnie z wykładnią prawną absolutorium samorządowe jest instytucją służącą organowi stanowiącemu, w tym wypadku Radzie Powiatu Kępińskiego, do sprawowania kontroli wykonania budżetu przez organ wykonawczy, jakim jest Zarząd Powiatu. Przepisy prawne szczegółowo określają tryb jego udzielania. Głosowanie radnych poprzedza zaopiniowanie wykonania budżetu przez Komisję Budżetową, Komisję Rewizyjną, jak i Regionalną Izbę Obrachunkową. W tym roku po raz pierwszy samorządy zobowiązane są do przedłożenia dodatkowo radzie raportu o stanie powiatu. Przepisy jednak niezbyt precyzyjnie wskazują, co miałoby się znaleźć w raporcie oraz jaki ma być poziom szczegółowości tego dokumentu.

Odnosząc się do udzielonego absolutorium starosta - Robert Kieruzal podkreślił, że: Pozytywną ocenę i podziękowania musimy złożyć w głównej mierze poprzedniemu Zarządowi na czele z ówczesnym starostą Witoldem Jankowskim (…) Przed nami pewne wyzwania i trudne decyzje, niektóre będą zdecydowane i będą nas obciążać, ale Zarząd będzie je podejmował z pełną świadomością i determinacją. Bardzo dziękuję za zaufanie.