18 Luty 2014
Rada Powiatu Kępińskiego podjęła Uchwałę Nr XXXVI/256/2014 z dnia 6 lutego 2014 roku dotyczącą przyjęcia apelu w sprawie realizacji inwestycji drogowej pod nazwą „Obwodnica Kępna w ciągu trasy  S 11”.

Przedmiotem sprawy jest informacja, że budowa obwodnicy Kępna w ciągu drogi S 11 nie została uwzględniona w załączniku nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, co wywołało zaniepokojenie wśród przedstawicieli powiatu kępińskiego.

Niewątpliwie od wielu lat jest to problem, który czeka na swoje rozwiązanie. Ma on charakter zarówno komunikacyjny jak i społeczny. Obecnie jednak dodatkowo za budową obwodnicy Kępna przemawia aspekt ekonomiczny.

Za realizacją obwodnicy Kępna w ciągu trasy S 11 przemawia wiele argumentów. Istotnym faktem jest kończąca się budowa drogi ekspresowej S 8 na odcinku Syców – Kępno – Wieruszów. Droga ta została oddana do użytku pod koniec grudnia 2013 roku. W Kępnie S 8 przecina się z drogą nr 11. W ramach tej inwestycji w miejscowości Myjomice zrealizowano tzw. Węzeł Kępno, który ma łączyć drogi S 8 i S 11. W wyniku zaniechania budowy obwodnicy Kępna zostanie on jednak martwym i bardzo kosztownym tworem inżynierskim, ponieważ zjazdy z Węzła Kępno będą zjazdami „donikąd”. Ponadto za realizacją inwestycji przemawia fakt, że powiat kępiński jest powiatem w którym stopa bezrobocia należy do najniższych w Polsce (ok. 5,1%). Jest to efekt prężnej przedsiębiorczości (mówi się o tzw. Kępińskim Zagłębiu Meblowym). Zaniechanie budowy obwodnicy skazuje w dłuższej perspektywie nasz region na stopniową stagnację i marginalizację.

Nadmienić również należy, iż po wybudowaniu Węzła Kępno na drodze ekspresowej S 8, Kępno będzie jedynym miastem powiatowym w Polsce, w którym istnieją dwie prostopadłe drogi ekspresowe, nie łączące się ze sobą. W konsekwencji samo miasto nie będzie miało zjazdu z nowo budowanej drogi ekspresowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu przygotowała już pełną dokumentację dotyczącą budowy obwodnicy Kępna i obecnie Wojewoda Wielkopolski w Poznaniu rozpatruje wniosek dotyczący wydania decyzji o zezwoleniu na realizację przedmiotowej inwestycji drogowej.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Rada Powiatu Kępińskiego apeluje o przyspieszanie działań związanych z budową obwodnicy Kępna w ciągu drogi S 11. Rada oświadcza jednocześnie, że argumenty racjonalnego działania, rachunku ekonomicznego oraz względy celowości wydatkowania środków publicznych i właściwa koordynacja działań winny stanowić uzasadnienie podjęcia realizacji budowy obwodnicy miasta Kępna.

Należy zaznaczyć, że Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz przekazał niniejszy apel m.in. do Ministra Infrastruktury i Rozwoju, parlamentarzystom, Wojewodzie Wielkopolskiemu, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie oraz Poznaniu.