23 Lipiec 2014
W dniach 26 i 27 lipca 2014 r. odbędzie integracyjny maraton rowerowy bez barier Wrocław – Warszawa. Uczestnicy maratonu trasę z Wrocławia do Warszawy, a więc ponad 400 km zamierzają pokonać w ciągu 24 godzin. Rozpoczęcie przejazdu odbędzie się w sobotę 26 lipca 2014 r. o godzinie 9.00 na wrocławskim Rynku. Maratończycy będą podróżować starą drogą nr 8 i około godziny 14.00 zatrzymają się w Kępnie, gdzie przekażą przedstawicielom władz samorządowych album „Ponad Poziomy”. Organizatorem Rajdu jest Wypożyczalnia Rowerów Integracyjnych Typu Handbike przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Zespół wypożyczalni chce poruszyć Polskę organizując przejazd rowerami integracyjnymi typu “handbike”. Jego celem jest pokazanie społeczeństwu możliwości osób poruszających się na co dzień na wózkach inwalidzkich, którzy są aktywnymi użytkownikami rowerów integracyjnych typu “handbike” będących w zasobach Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych typu Handbike przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Warto nadmienić, że handbike to rower z napędem ręcznym, przeznaczony dla osób ze schorzeniami narządu ruchu. Takie właśnie osoby podjęły to niezwykłe wyzwanie, chcąc pokazać społeczeństwu swoje możliwości i przełamywać wciąż istniejące przecież bariery.

Uroczyste zakończenie maratonu nastąpi w niedzielę 27 lipca przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości i powodzenia.

Założeniami przejazdu i jego harmonogram poniżej:

Założenia:

1) Rowerzyści zmieniają się na zasadzie sztafety co godzinę.

2) Za rowerzystą jedzie samochód techniczny i samochód z ekipą filmową.

3) Przerwy co godzinę przy okazji zmian rowerzystów.

4) Bus oraz samochód przewożący rowery dojeżdżają na miejsce zmiany i tam czekają na przyjazd maratończyków tym samym mając dłuższą przerwę na odpoczynek i posiłek (w samochodzie technicznym, który jedzie za maratonem jest co najmniej jeden uczestnik rezerwowy (na wypadek koniecznej zmiany).

5) Wszystkie rowery, biorące udział  w maratonie będą zaopatrzone w stosowne oświetlenie, a uczestniczy rajdu będą posiadać kamizelki odblaskowe. Ponadto rowery posiadają chorągiewki, których rolą jest zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi roweru poziomego typu handbike poprzez lepszą widoczność dla pozostałych uczestników ruchu.

6) Wszyscy uczestnicy maratonu będą ubezpieczeni z ramienia Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

7) Samochody uczestniczące w maratonie będą specjalnie i charakterystycznie oznakowane z zachowaniem identyfikacji wizualnej Wypożyczalni Rowerów Integracyjnych typu Handbike we Wrocławiu. Samochód techniczny będzie dodatkowo wyposażony w oświetlenie ostrzegawcze, tzw. “kogut ostrzegawczy” w dozwolonym pomarańczowym kolorze.

8) Odpowiedzialność za bezpieczeństwo medyczne uczestników maratonu weźmie odpowiednio zrekrutowany do tego celu wolontariusz z uprawnieniami ratownika medycznego.

9) Kontakt z służbami bezpieczeństwa oraz pomiędzy organizatorami odbywać się będzie za pośrednictwem CB Radia na ustalonym przez Policję kanale radiowym oraz poprzez telefony komórkowe.

Harmonogram przejazdu:

26 lipca:

08:45 - uroczyste przywitanie uczestników oraz kibiców rajdu na wrocławskim Rynku

09:00 - rozpoczęcie maratonu (maksymalna ilość - do 15 rowerów)

10:00 - zmiana rowerzysty w Długołęce (stacja SHELL)

11:00 - zmiana za Oleśnicą (Hotel AMBER) - 12 km do nast. stacji

12:00 - zmiana za Sycowem (stacja LUKOIL) 16 km do nast. stacji

13:00 - zmiana w Brzeziu (Zajazd “Brzezie”) - 13 km do nast. stacji

14:00 - przejazd i zmiana w Kępnie (przystanek na przekazanie albumu “Ponad Poziomy” władzom miasta)

15:00 - wyjazd z Kępna - 17 km do nast. stacji

16:00 - zmiana w Górce Wieruszowskiej (Kościół za skrzyżowaniem) - 12 km do nast. stacji

17:00 - zmiana w Walichnowych (zajazd “Chata Walichnowska”) - 21,5 km do nast. stacji

18:00 - zmiana za Wieluniem (zajazd “ZIELONA WERANDA” na przeciwko firmy WIELTON (z naczepami)) 15 km do nast. stacji

19:00 - zmiana w Osjakowie (stacja BP) - 17 km do nast. stacji

20:00 - zmiana w Ruśccu (stacja SHELL przy wyjeździe) - 16 km do nast. stacji

21:00 - zmiana przed Klukami (stacja LOTOS) - 12 km do centrum Bełchatowa

22:00 - przejazd i zmiana w Bełchatowie (przystanek na przekazanie albumu “Ponad Poziomy” Władzom miasta)

23:00 - wyjazd z Bełchatowa - 15 km do nast. stacji

27 lipca:

01:00 - zmiana przed Piotrkowem Tryb. (zajazd “STARY MŁYN”) 20 km do nast. stacji.

02:00 -  zmiana w Kalinowie około 22 km do następnej stacji

03:00 –  zmiana w Żarkowicach  około 22 km do następnej stacji

04:00 -  zmiana w Śłupi około 22 km do następnej stacji

05:00 -  zmiana w Trzciannie około 23 km do następnej stacji