15 Październik 2013

7 października na zaproszenie prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego i starosty ostrowskiego samorządowcy z powiatu kępińskiego mieli okazję spotkać się z ministrem Transportu – Sławomirem Nowakiem oraz posłem Rafałem Grupińskim, którzy przybyli do Ostrowa, aby oficjalnie przekazać informację o budowie obwodnicy tego miasta. Obecny był także dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Marek Napierała.

W spotkaniu uczestniczyli: starosta kępiński – Włodzimierz Mazurkiewicz, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Kępno – Andrzej Tyra, wójt Perzowa – Bożena Henczyca oraz radny miejski – Jakub Grabowski.

Jednym z głównych punktów półtoragodzinnej dyskusji z ministrem była sprawa obwodnicy Kępna. Starosta kępiński przedstawił ministrowi sytuację, która zaistnieje po oddaniu do użytku drogi S8. Podkreślił, że Kępno będzie pewnie jedynym miastem powiatowym, które nie będzie miało połączenia z nową „eską”, zaś wybudowany za ok. 100 mln zł „Węzeł Kępno” będzie się kończył  dosłownie w polu. Starosta wraz z kępińskimi samorządowcami przekonywali, że konieczny jest choćby I etap budowy obwodnicy, podobnie jak to zrobiono w Ostrowie. Minister – Sławomir Nowak znał sytuację kępińskiej obwodnicy, jednak koszt całej (475 mln., ok. 13,2 km) uznał za niemożliwy do realizacji w obecnej chwili. Dyrektor GDDKiA – Marek Napierała przedstawił koncepcję I etapu – czyli połączenia „Węzła” z północnej strony z drogą nr 11. Byłby to koszt ok. 100 mln, zaś długość połączenia wyniosłaby 3km 800 m. Taką propozycję poparł także poseł Rafał Grupiński.

Minister – Sławomir Nowak stwierdził, że temat będzie analizowany po przetargach na realizowane obwodnice, zaś GDDKiA w Poznaniu ma przygotowywać przedstawioną propozycję.

„Bardzo nam zależało na bezpośrednim spotkaniu z ministrem – mówi starosta Włodzimierz Mazurkiewicz –  to zawsze zwiększa szanse rozwiązania trudnych problemów. Ważne, abyśmy wspólnie  –  parlamentarzyści i samorządowcy, bez podziałów i różnic działalni w tej sprawie. Miejmy nadzieję, że takie spotkania jak to ostrowskie przyniosą zamierzony skutek”.