15 Październik 2013

Zagadki i pułapki dziennikarstwa, czym zajmuje się redaktor prowadzący, jakie informacje można uzyskać przez telefon, kto pilnuje redaktora naczelnego?  Te i wiele innych tematów omówionych zostało na zajęciach dziennikarskich, które odbyły się 02 i 09.10.2013 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie. Prowadząca Anna Jur, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Dziennikarskie szlify zdobywała pracując w m.in. Gazecie Wrocławskiej i Gazecie Wyborczej. Obecnie zajmuje się także projektowaniem ubiorów i  promocją muzyczną. Jest też prezesem Fundacji Paliwo Artystyczne. Do Kępna przyjechała z ramienia Fundacji Nowe Media, aby poprowadzić zajęcia z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych. Celem warsztatów było nie tylko przybliżenie zawodu dziennikarza młodym ludziom, ale też pokazanie, że współczesne dziennikarstwo nie skupia się wyłącznie wokół tabloidów. Projekt MAM, czyli Młodzieżowa Akcja Multimedialna jest projektem Fundacji Nowe Media, której misją jest zaznajamianie młodych ludzi ze światem mediów, poprzez odkrywanie tajników ich tworzenia.

„Chcemy popularyzować ideały rzetelnego, profesjonalnego, apolitycznego dziennikarstwa. Naszym celem jest kształcenie nie tylko dziennikarzy, lecz przede wszystkim krytycznych odbiorców, którzy poradzą sobie z selekcją i oceną zalewających ich informacji. Umożliwiamy też wypróbowanie własnych sił w dziennikarskim fachu oraz rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, komunikacji interpersonalnej i autoprezentacji” - piszą na swojej stronie internetowej członkowie fundacji. Warsztaty realizowane są w 30 bibliotekach, wybranych spośród wielu zgłoszeń z całej Polski. Ich produktem będzie multimedialny magazyn zawierający treści ważne dla lokalnego środowiska młodzieżowego. Jego twórcami będzie grupa redakcyjna, złożona z uczestników warsztatów. Projekt jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

MAM w Bibliotece Powiatowej MAM w Bibliotece Powiatowej MAM w Bibliotece Powiatowej