• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
21 Sierpień 2015
kategoria:
Aktualności
Oświadczenie w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego podjęcia przez organy administracji rządowej niezbędnych działań zmierzających do zniwelowania szkód w gospodarstwach rolnych objętych suszą przyjęli radni  podczas IX Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Kępińskiego.

Obrady związane były z prośbą Starosty Ostrzeszowskiego - Lecha Janickiego, Przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, który tym samym przychylił się do apelu minister Andżeliki Możdżanowskiej o pilne podjęcie tematów podczas sesji powiatowych na trenie Wielkopolski, w kwestii ogłoszenia terenów obszarami dotkniętymi suszą oraz wypłaty stosownych rekompensat dla rolników z tytułu poniesionych strat.

OŚWIADCZENIE NR 1/2015 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 20 sierpnia 2015 r. w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego podjęcia przez organy administracji rządowej niezbędnych działań zmierzających do zniwelowania szkód w gospodarstwach rolnych objętych suszą.


Na podstawie § 21 ust. 2 pkt 3 Statutu Powiatu Kępińskiego stanowiącego załącznik do uchwały nr V/37/2011 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Kępińskiego (Dz. Urz. Woj. Wlkp. nr 133, poz. 2157), Rada Powiatu Kępińskiego zwraca się do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewody Wielkopolskiego o podjęcie niezbędnych działań zmierzających do zniwelowania szkód w gospodarstwach rolnych objętych suszą.


Uzasadnienie
Rada Powiatu Kępińskiego z niepokojem przyjmuje napływające od producentów rolnych informacje o dramatycznie rosnących stratach w uprawach spowodowanych długotrwałą suszą. Przy utrzymującym się od wielu tygodni deficycie opadów, potwierdzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, doszło do znacznego obniżenia plonów rolniczych. Dotychczas na naszym terenie straty wystąpiły głównie w zbożach jarych. Największe szkody wystąpiły w mieszankach zbożowych i jęczmieniu jarym - od 40 do 50%. Dodatkowo straty w jakości ziarna oscylują między 20, a 30%. Część mieszanek zbożowych jarych w ogóle nie została zebrana przez rolników, ponieważ było to nieopłacalne. Uprawy w tych przypadkach zostały przeorane. Nieco mniejsze straty zaobserwowano w zbożach ozimych, jednak są one głównie spowodowane złym przezimowaniem, ewentualnie chorobami grzybowymi i oscylują w granicach od 20 do 30%. Z kolei, w przypadku użytków zielonych – straty wynoszą ok. 50%, co powoduje brak pokarmu dla bydła mlecznego. Rolnicy obecnie zużywają zapasy, które powinny być przeznaczone na okres zimowy. W perspektywie rocznej może to spowodować załamanie sytuacji ekonomicznej wielu gospodarstw rolnych poprzez konieczność zakupu drogich pasz objętościowych. Dalszą konsekwencją będą problemy w produkcji zwierzęcej, zwłaszcza bydła mlecznego i mięsnego.
W następstwie suszy utrzymującej się na terenie powiatu kępińskiego, w miesiącu sierpniu największe straty wystąpią w uprawach kukurydzy oraz ziemniaków. W uprawach kukurydzy przeznaczonej na ziarno kolby wykształcone są na poziomie 50 % lub mniej. Kukurydza przeznaczona na kiszonkę jest ścinana i zakiszana. Znaczne grono producentów w związku z niewykształconą i zasychającą kolbą zakisza również kukurydzę uprawianą na ziarno. Pozyskana masa kiszonkowa ze względu na wysuszenie będzie miała znikomą wartość paszową. Ogólne straty w plonach oscylują w przedziale od 60 do 100 %.

Również uprawa ziemniaków osiągnie spadek o około 40%. Na obecną chwilę obserwuje się całkowicie zaschnięte części zielone, co wskazuje na zakończenie wegetacji tych roślin. Dla producentów rolnych rodzi to konsekwencje w postaci problemów z wywiązywaniem się z umów kontraktowych z odbiorcami.
Pomimo iż, w Powiecie Kępińskim nie wystąpiła susza w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, to ze względu na rodzaj występujących na naszym terenie gleb piaszczystych bardzo lekkich i lekkich (87%), szkody w rolnictwie są znaczące i nieodwracalne. Dodatkowo, w przypadku braku opadów będą się one znacznie powiększały.
Zgodnie z Zarządzeniami Wojewody, którymi powołane zostały komisje do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych, szacunkiem objęte zostały tylko zboża ozime i jare. Na podstawie zaleceń Wojewody szacunkiem strat nie są objęte użytki zielone (łąki, pastwiska), rośliny strączkowe, kukurydza oraz ziemniaki.

Uwzględniając powyższe, Rada Powiatu Kępińskiego występuje z wnioskiem o oszacowanie stanu szkód w użytkach zielonych, roślinach strączkowych, kukurydzy oraz ziemniakach. Ponadto Rada Powiatu Kępińskiego proponuje podjęcie działań zmierzających do:
· umorzenia podatku rolnego z jego rekompensatą dla samorządów ze strony rządu;
· dopłaty w odpowiedniej wysokości do każdego hektara użytków rolnych, na których poziom strat przekroczył 30%;
· zmiany zasad obliczania obniżenia dochodu poszkodowanych gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą poprzez wyliczenie procentowe wartości strat w oparciu o realne pomniejszenie plonów, a nie dochodów;
· odroczenia spłaty rat wcześniej zaciągniętych kredytów preferencyjnych;
· odstępstwa od terminów stosowania poplonów dla realizacji tzw. zazieleniania.
· zastosowanie przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych odroczenia i rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego.
Przyjmując powyższe stanowisko, Rada Powiatu Kępińskiego wyraża głęboką troskę i zaniepokojenie o przyszłość rolników i ich rodzin i apeluje o dołożenie wszelkich starań w celu udzielenia im skutecznej pomocy. Rada uważa, iż bez odpowiedniej interwencji ze strony instytucji rządowych może dojść do długotrwałego znaczącego ograniczenia produkcji rolniczej zarówno w obszarze upraw jak i hodowli.

Otrzymują:
1. Pani Ewa Kopacz
Prezes Rady Ministrów
2. Pan Marek Sawicki
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
3. Pan Piotr Florek
Wojewoda Wielkopolski

 

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.

do góry