05 Luty 2014
31 stycznia w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia. Otwarcia posiedzenia dokonał jej Przewodniczący Piotr Hołoś. W obradach udział wzięli: Marek Wróbel – przedstawiciel pracodawców Kierownik Cechu Rzemiosł Różnych, Jacek Śródka – przedstawiciel związków zawodowych, Grzegorz Hadzik – reprezentujący samorząd gminy Trzcinica, Bożena Henczyca – reprezentująca samorząd gminy Perzów, Czesław Kokot – Przedstawiciel Zarządu Powiatu Kępińskiego, Wiktor Gruszka Przedstawiciel związków zawodowych, Roman Taborski – przedstawiciel izby rolniczej, dyrektor PUP - Iwona Rataj.

Dyrektor PUP Iwona Rataj przedstawiła sygnalną informację nt. sytuacji na koniec grudnia na lokalnym rynku pracy. Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 5,1%. Aktualnie w rejestrze PUP w Kępnie zarejestrowane są 1.392 osoby bezrobotne, wśród których aż 85 % nie ma  prawa do zasiłku. W 2013r. zaktywizowano 605 osób, osiągając efektywność zatrudnieniowa na najwyższym od kilku lat poziomie, tj. 89% osób po zakończeniu danej formy wsparcia podjęło dalsze zatrudnienie.

Kierownik Cechu Rzemiosł Różnych Marek Wróbel — który pełni jednocześnie rolę przewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej ds. Programów Rynku Pracy — złożył szczegółowe sprawozdanie z działalności prac komisji (zewnętrznej i wewnętrznej) w roku 2013, w którym wymienił przyjęte przez komisje: kryteria podziału środków, beneficjentów programów oraz czas trwania pomocy finansowej z Funduszu Pracy. — Był to rok wytężonej pracy dla Komisji, która dodam działa społecznie: obradowaliśmy 22 razy, długimi godzinami opiniując wnioski pracodawców oraz bezrobotnych w zakresie pomocy finansowej z Funduszu Pracy. Ogółem pozytywnie zaopiniowano 471 wniosków, w ramach których zaktywizowano 605 bezrobotnych — mówił Marek Wróbel.

Ponadto, Powiatowa Rada Zatrudnienia jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych oraz racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przeznaczonymi na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i innych fakultatywnych zadań. PUP w Kępnie w roku 2013 wydatkował ogółem 10.617.334,54 zł., z czego na zasiłki 40%, zadania fakultatywne 4 %, natomiast 56% wydatków (w tym aż 64% pozyskanych  dodatkowo) na aktywne formy.

Pierwsze posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia w 2013 roku przyniosło jedną z najważniejszych decyzji z punktu widzenia osób bezrobotnych – podział środków z Funduszu Pracy. Kryteria podziału środków zaopiniowane przez Powiatową Radę Zatrudnienia zostały zdefiniowane na podstawie przeprowadzonej szczegółowej analizy zapotrzebowania pracodawców, zidentyfikowanych problemów zawodowych bezrobotnych z uwzględnieniem efektywności zatrudnieniowej stosowanych dotychczas przez urząd form wsparcia oraz potrzebą kontynuacji lokalnego programu pn. „Czysty i bezpieczny powiat”.

MNIEJ Z ALGORYTMU

833.200 zł. – tyle wyniesie kwota, którą będzie w bieżącym roku dysponować PUP w Kępnie na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Kwota ta jest niższa od ubiegłorocznej aż o 48%. W planie na bieżący rok wspomniane środki zostaną przeznaczone między innymi na cieszące się dużym zainteresowaniem osób bezrobotnych i pracodawców staże – 24 osoby. Inne formy aktywizacji to między innymi prace społecznie użyteczne dla 21 osób, roboty publiczne dla 15 i prace interwencyjne dla 11 osób, a także szkolenia i dotacje na własny biznes. Łącznie ze wsparcia skorzysta 114 osób bezrobotnych.

WIĘCEJ Z UE

Drugą formą finansowania aktywizacji zawodowej są fundusze unijne. Te są w bieżącym roku znacznie większe i wyniosą 1.995 677,20 zł tj. o ponad 37% więcej niż w roku ubiegłym. Wydatkowanie tych środków odbywa się w ramach tzw. projektu systemowego, pn. „Krok do sukcesu”.  Działaniami w ramach projektu zostanie objętych 237 osób bezrobotnych, w tym 50 bezrobotnych otrzyma środki na podjęcie własnej działalności gospodarcze, 151 zostanie skierowanych na staż. Nie zapomniano o szkoleniach, skorzysta z nich 36 osób. Nabory do programów już się zaczęły.

PUP posiada również w dyspozycji środki pozyskane dodatkowo w ramach konkursu dla osób do 30 roku życia – 72 osoby skorzystają z kompleksowej ścieżki aktywizacji obejmującej szkolenia zawodowe i staże.

Reasumując na aktywizację PUP posiada w dyspozycji łącznie  3 mln 688 tyś. zł, dzięki którym 423 osoby bezrobotne będą mogły skorzystać z różnych form wsparcia.

Adresatami pomocy będą przede wszystkim bezrobotni, którym najtrudniej zaistnieć na rynku pracy, tj. młodzież do 35 roku życia, bezrobotne kobiety, zamieszkujący tereny wiejskie, osoby 45+.

Kolejnym i ostatnim punktem posiedzenia PRZ było zaopiniowanie kierunków szkoleń w 2014r. dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Obszary szkoleń w ramach których mogą być realizowane szkolenia to m.in. kierowca prawa jazdy kat. C, spawacz MAG, stolarz, tapicer meblowy, szwaczka w tapicerstwie, przedstawiciel handlowy z jęz. angielskim – mówiła Joanna Ostrowska – specjalista ds. aktywizacji.

Po tych informacjach wraz z wyczerpaniem porządku obrad Piotr Hołoś – Przewodniczący zakończył posiedzenie PRZ.

Powiatowa Rada Zatrudnienia przyjęła plan podziału środków na aktywizację bezrobotnych na 2014 r.Powiatowa Rada Zatrudnienia przyjęła plan podziału środków na aktywizację bezrobotnych na 2014 r.Powiatowa Rada Zatrudnienia przyjęła plan podziału środków na aktywizację bezrobotnych na 2014 r.