05 Październik 2015
W niedzielne popołudnie 4 października 2015 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kępnie odbył się finał III Powiatowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

W uroczystym finale wzięło udział 31 uczestników, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji, które odbyły się w dniu 26 września 2015 r.

Do konkursu zgłosiło się aż 117 osób, z czego w kategorii:

- klas I – III szkół podstawowych – 21 osób;

- klas IV – VI szkół podstawowych – 56 osób;

- szkół gimnazjalnych – 27 osób;

- szkół ponadgimnazjalnych – 13 osób.

Z taki licznego grona uczestników Jury konkursowe w składzie: Jacek Telus, Jerzy Bojszczak oraz Katarzyna Godek wyłoniło 31 osób, dla których zorganizowano warsztaty wokalne z Dariuszem Pietrzykowskim – tenorem lirycznym. Warsztaty te odbyły się 4 października 2015 r. (sobota) w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kępnie. Podczas warsztatów uczestnicy pracowali nad wyrazistością słowa, prawidłowym oddechem, frazowaniem, akcentowaniem i interpretacją tekstu oraz wizerunkiem i ruchem scenicznym, a także pracą z mikrofonem. Podczas warsztatów Dariusz Pietrzykowski udzielił uczestnikom konstruktywnej krytyki i wielu cennych wskazówek scenicznych. Z relacji uczestników warsztatów wynikało, że wskazówki przekazane przez p. Dariusza będą cennym elementem w ich dalszej pracy.

Podczas finału konkursu, osoby wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji zaprezentowały utwór, który wykonywały podczas eliminacji. Prezentacje odbywały się z podziałem na poszczególne kategorie wiekowe. W czasie finału nie brakowało emocji – dzieci i młodzież zaprezentowały wiele znanych utworów muzycznych, niejednokrotnie zaskakując Jury ich interpretacją.

Do finału konkursu powołano Jury w składzie:

- Dariusz Pietrzykowski – tenor liryczny. Warto nadmienić, że Dariusz Pietrzykowski urodził się w 1970 w Kępnie. Edukację wokalną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Kaliszu pod okiem Lidii Małachowicz. Następnie kontynuował ją w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie Jana Kunerta, którą ukończył z wyróżnieniem w 1995. W tym też roku otrzymał stypendium Fundacji Yamaha.

Jest laureatem III nagrody w III Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (1994). Umiejętności wokalne poszerzał na kursie mistrzowskim u maestry Fedory Barbieri. Dariusz Pietrzykowski jest obecnie solistą występującym gościnnie w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Operze Krakowskiej, Operze Na Zamku w Szczecinie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Dwukrotnie był zapraszany do udziału w Gali Operowej Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy (1994 i 2000). Brał udział w galowych przedstawieniach Napoju Miłosnego Donizettiego i Czarodziejskiego Fletu Mozarta w 2001 roku na deskach teatru Wielkiego w Łodzi u boku G. Bradlay. Artysta wystąpił w Turnieju Tenorów w Poznaniu i podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Na Turnieju Tenorów w Szczecinie w 2006 r. otrzymał nagrodę orkiestry dla najlepszego tenora. W 2007 roku śpiewał partię solową w balecie Harnasie K. Szymanowskiego podczas koncertu transmitowanego przez Polskie Radio w ramach sezonu koncertowego EBU pod batutą K. Korda.

Koncertował również za granicą podczas licznych tournées, m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Holandii, Luksemburgu, Słowacji, Hiszpanii i Szwajcarii.

We wrześniu 2009 roku Artysta zadebiutował na deskach Słowackiej Opery Narodowej (Slovenské Narodne Divadlo) partią Gennaro w Lukrecji Borgii Gaetano Donizetti'ego.

- Jacek Telus – pochodzący z Wrocławia muzyk, wokalistka, kompozytor, producent muzyczny. Jest autorem około 30-tu albumów CD i kilku książek. Uczestnik wielu festiwali krajowych i zagranicznych.

- Jerzy Bojszczak – muzyk, kompozytor, akompaniator, gitarzysta. Gra w kilku zespołach muzycznych.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników Jury konkursowe wyłoniło laureatów konkursu. Listę laureatów z podziałem na miejsca umieszczono w załączniku.

Jak podkreślało Jury, do którego w dniu finału dołączył Dariusz Pietrzykowski, poziom tegorocznego konkursu był wysoki, a o końcowej klasyfikacji decydowały dobór repertuaru, interpretacja tekstu i często inne, drobne niuanse.

Konkurs spotkał się z licznym gronem odbiorców. Cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników była możliwość pracy z profesjonalistami w dziedzinie muzyki. Udzielone wskazówki z pewnością zaowocują dalszym rozwojem dzieci i młodzieży w ich drodze muzycznej.

Biorąc pod uwagę tak duże zainteresowanie konkursem, wysoki potencjał muzyczno – wokalny  na terenie Powiatu Kępińskiego, o którym niejednokrotnie, pochlebnie mówiło Jury konkursowe pragniemy zapewnić o kontynuacji tej inicjatywy – następny konkurs już za rok.

kategoria: Powiązane pliki [4]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Klasy I - III.pdf 15-10-05 13:46 204.35KB pobierz plik: Klasy I - III.pdf
pdf Klasy IV - VI.pdf 15-10-05 13:46 207.99KB pobierz plik: Klasy IV - VI.pdf