09 Grudzień 2011

8 grudnia w gabinecie Starosty Kepińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza odbyła się Promocja 5 Zeszytów Powiatowych p.n. „Przyroda powiatu kępińskiego” i składa się wyjątkowo z dwóch części. Pierwsza opisuje roślinność, druga – zwierzęta. Autorami poszczególnych części są: Iwo Gałecki, Marcin Rachel i Sławomir Gierak - znawcy i pasjonaci przyrody, których doświadczenia, zdobyte w bezpośrednim obcowaniu z nią na co dzień, stanowią niezaprzeczalny walor tej publikacji.

Bezpośrednim powodem powstania Zeszytów Powiatowych była chęć uchwycenia i opisania walorów historyczno – przyrodniczych naszego powiatu. Wydawało się to tym istotniejsze, że obecnie niektóre elementy architektury czy środowiska naturalnego ulegają zmianom, często dość gwałtownym. Publikacje te miały i mają w zamiarze ich wydawców i autorów również charakter poznawczy i edukacyjny, wreszcie także praktyczny. Mogły bowiem służyć uczniom i nauczycielom, ale być także znakomitym przewodnikiem po naszym regionie. Te zamiary w dużej mierze się powiodły. Zeszyty cieszą się bowiem sporym zainteresowaniem.

Tematem pierwszej publikacji była przyroda. Okazało się jednak, że tak obszernego tematu nie da się zamknąć jedną książką. Ponadto pierwszy Zeszyt, który powstał w roku 2004, miał charakter dość specjalistyczny i naukowy. Dlatego, reagując na liczne prośby, proponujemy obecnie uzupełnienie tej publikacji i jej inną formę.

Mamy nadzieję, że uchwycona w kadrze przyroda powiatu kępińskiego urzeknie Czytelników i zachęci do odwiedzenia opisanych i sfotografowanych miejsc.
Tak obszerny Zeszyt byłby niemożliwy do wydania, gdyby nie dofinansowanie tej publikacji ze środków unijnych. Nasz projekt złożony do „Wrót Wielkopolski” zyskał akceptację. Za to serdecznie dziękujemy.
Życzymy miłej lektury i wielu udanych wypraw z naszym przewodnikiem.