02 Grudzień 2011
30 listopada 2011r. nastąpiło oficjalne pierwszych w powiecie kępińskim Lokalnych Punktów Informacyjno-Konsultacyjnych. Urzędzie Gminy w Rychtalu odbyła się konferencja promująca funkcjonowanie LPIiK- ów połączona z ich otwarciem, podczas której Starosta Kępiński – Włodzimierz Mazurkiewicz podpisał z Wójtem Gminy Rychtal – Czesławem Balcerzakiem oraz Wójtem Gminy Perzów – Bożeną Henczycą „Porozumienie” w celu uruchomienia LPIK-ów na terenie tych gmin. Starosta Kępiński wyjaśnił główne założenia utworzenia w terenie zamiejscowych punktów PUP w Kępnie oraz przedstawił chronologię działań poprzedzających ich uruchomienie. „…Dzisiejsze otwarcie LPIK  - jest uwieńczeniem: rocznego przygotowania i intensywnych działań w celu ich uruchomienia, kolejnych zmian w strukturze organizacyjnej PUP w Kępnie, jak również jest to efekt współpracy z samorządami gmin.
Dodatkowe fundusze z MPiPS na uruchomienie LPIK-ów mogliśmy pozyskać z tego względu, iż w pełni nie wykorzystaliśmy (jako powiat) limitu środków Funduszu Pracy przyznanych przez to ministerstwo na utworzenie Centrum Aktywizacji Zawodowej. Z tego zadania pozostało ponad 50 000 zł, a więc ta kwota pozwoliła nam na ubieganie się o utworzenie w naszym powiecie dwóch LPIK-ów…”

Wójt gminy Rychtal – Czesław Balcerzak oraz wójt gminy Perzów – Bożena Henczyca wyrazili swoje zadowolenie z powodu uruchomienia LPIK na terenie swoich gmin: „Jest to duże udogodnienie dla naszych mieszkańców, którzy nie będą musieli już dojeżdżać do PUP w Kępnie, alby załatwić wszelkie formalności. Dla tych osób to duże oszczędności finansowe, jak i czasu…” – stwierdził wójt Czesław Balcerzak.
W merytoryczną część zagadnienia wszystkich zebranych wprowadziła Dyr. PUP Jolanta Kubiak wyjaśniając zasady funkcjonowania LPIK-ów w terenie tj. podstawy prawne ich powołania, lokalizację, kadrę PUP świadczącą usługi, oraz koszty utworzenia tych zamiejscowych punktów przyjęć.
Utworzenie Lokalnych Punktów Informacyjno-Konsultacyjnych, zwiększy społeczności lokalnej dostępność do usług i instrumentów rynku pracy, ułatwi dostęp do informacji, rozpozna potrzeby osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pracodawców danych gmin na oferowane usługi PUP w Kępnie.