05 Marzec 2012
1 marca 2012 roku oficjalnie rozpoczął działalność Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kępnie. Druki wniosków oraz szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie przy ul. Sienkiewicza 26 (tel. 62 79 122 90). Procedura rejestracji oraz rozpatrzenia wniosków pod względem formalnym odbywać się będzie w siedzibie PCPR przy ul. Sienkiewicza 26 natomiast posiedzenia Komisji Orzekających odbywać będą się w pomieszczeniach Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania w Mianowicach 2H ( budynek, w którym znajduje się Powiatowy Urząd Pracy)

Od 13 lat orzecznictwo pozarentowe dla naszych mieszkańców znajdowało się poza powiatem. Przez 3 pierwsze lata wnioski osób z powiatu kępińskiego rozpatrywał Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kaliszu – oddalony od Kępna o ok. 70 km (w jedną stronę). Potem podpisano stosowne porozumienie z powiatem ostrzeszowskim - oddalonym od Kępna o ok. 18 km. Biorąc zaś pod uwagę odległość z gminy najdalej położonej, czyli Rychtala odległość do Ostrzeszowa wzrastała do 40 km. Mieszkańcy powiatu kępińskiego zmuszeni byli dojeżdżać na posiedzenia zespołów orzekających, co często było wielkim wyzwaniem, generowało też dla nich niemałe koszty.

Z inicjatywy starosty kępińskiego – Włodzimierz Mazurkiewicza już w roku ubiegłym podjęto starania o utworzenie Zespołu w Kępnie. Procedura trwała kilka miesięcy, uzyskano zgodę wojewody wielkopolskiego, przygotowano pomieszczenia i zebrano zespół orzeczniczy i administracyjny. W ten sposób od 1 marca br. mieszkańcy mają orzecznictwo w Kępnie.

Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 marca 2012 r. Spotkanie otworzyła Zuzanna Czworowska Dyrektor PCPR w Kępnie, a potem głos zabrał Włodzimierz Mazurkiewicz Starosta Kępiński.

„Powołanie Zespołu to element zmian w polityce społecznej powiatu - powiedział starosta Włodzimierz Mazurkiewicz - zasada jest prosta chcemy być bliżej mieszkańców, a nasze jednostki muszą być nowoczesne i funkcjonalne. Cieszę się, że udało się utworzyć Zespół w Kępnie, a nie było to łatwe.”

Pomieszczenia zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i według przedstawicieli z Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu sprawiają, że Zespół pod względem lokalowym jest jednym z najlepiej przystosowanych w województwie.

W spotkaniu wzięli udział m.in. starosta ostrzeszowski – Lech Janicki, burmistrz Kępna, wójtowie powiatu kępińskiego, Wojciech Romański Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu, kierownicy gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz nowo powołani członkowie Zespołu.