07 Listopad 2018

Reprezentacyjny Chór Powiatu Kępińskiego CON BRIO, działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kępnie, w dniach 27 – 28 października gościł w Krakowie – Łagiewnikach, gdzie wystąpił podczas transmitowanej na żywo przez TVP  mszy świętej.

Pomysł takiej pielgrzymko-wycieczki zrodził się w maju, tuż po przyjeździe z Rzymu, Wenecji i Bawarii, gdzie zespół koncertował w najważniejszych miejscach, takich jak świątynia na Lateranie, Plac Św. Marka w Wenecji czy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Bawarii w Altotting. Podczas tego wyjazdu grupa bardzo się zintegrowała, mimo iż w pielgrzymce  uczestniczyli ludzie z całego powiatu kępińskiego – młodzież i dorośli. Wtedy to chórzyści wraz z rodzicami oraz opiekunem duchowym tego wyjazdu – ks. Markiem Naglerem, proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Hanulinie stwierdzili, iż warto byłoby zaśpiewać gdzieś w Polsce, w ważnych dla nas, Polaków miejscach. Niewątpliwie do takich należą Łagiewniki – miejsce kultu wielkiej polskiej świętej, Siostry Faustyny Kowalskiej.

- Pod koniec września otrzymaliśmy informację od ks. Marka, iż możemy się skontaktować z panem Krzysztofem Michałkiem, organistą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Z rozmowy z nim wynikało, iż jest szansa na nasz występ podczas Mszy św. transmitowanej przez TVP 1. Jednak prosi on o nagrania audio z naszych różnych występów w celu oceny  możliwości i umiejętności wykonawczych. Ocena oczywiście będzie komisyjna i w najbliższym czasie uzyskamy odpowiedź, czy jesteśmy godni tam zaśpiewać i czy sprostamy temu trudnemu zadaniu. Ostatecznie otrzymaliśmy zaproszenie do występu - opowiada dyrygentka chóru Ewa Olek.

Mszę Św. z Łagiewnik emituje  w każdą niedzielę  program pierwszy TVP o godzinie 7. rano. Jej oglądalność to kilka milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Występ Reprezentacyjnego Chóru Powiatu Kępińskiego CON BRIO można więc uznać za wielkie wyróżnienie.