08 Listopad 2018

Wyjątkowy koncert muzyki poważnej z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbył się we wtorkowy wieczór 6 listopada w kościele św. Marcina w Kępnie. Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra The St Paul Chamber Ensemble z Malty wraz z towarzyszeniem chóru Rotondo parafii św. Ojca Pio w Poznaniu. Organizatorem tego] wydarzenia było Stowarzyszenie Apertus oraz Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem a także Ambasada Malty w Polsce. Patronem medialnym koncertu było Radio Sud.

Koncert odbył w ramach projektu „ Koncert wielkopolskiej i patriotycznej pieśni” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Kiedy spotkaliśmy się w kwietniu tego roku z Zarządem Orkiestry wydawało się, że pomysł wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowanie trasy koncertowej, warsztatów dla uczniów to wielka rzecz, jednak wymagająca ogromnego wsparcia finansowego oraz jeszcze większego nakładu pracy. A jednak dzisiaj możemy być świadkami, że małym ludziom udają się wielkie rzeczy. Do takich mam nadzieję, będzie należał dzisiejszy koncert. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jego zorganizowanie - mówiła Beata Lebek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem.

W programie koncertu znalazły się utwory poświęcone poległym powstańcom w kompozycji Marka Agiusa, pieśni patriotyczne wykonane a'capella. Requiem: msza żałobna, cykl mszalny , nazwa pochodzi od pierwszych słów Introit: "Requiem eaternam...." Tego typu dzieła pisali najwybitniejsi kompozytorzy. Również Mark Agius podjął się tego trudu i zamknął w tej formie 8 części: Introit, Kyrie, Dies irae, Sanctus Benedictus, Agnus Dei, Pie Jesu, Libera Me, In Paradisium, na chór mieszany z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Koncert swoją prapremierę miał na Malcie w marcu tego roku a wczoraj po raz pierwszy został wykonany w Kępnie. Solistami wieczoru byli: sopran - Karen Gatt Darmenia, mezzo sopran -Miriam Camilleri, tenor - Joseph Aqiuilina i baryton - Louis Andrew Cassar. Wyjątkowym gościem podczas koncertu był ambasador Malty w Polsce John Poul Grech.

Mieszkańcy Kępna bardzo licznie dopisali podczas koncertu, pokazując tym samym, że muzykę poważną traktują wyjątkowo. Przez cały koncert w całkowitym skupieniu wsłuchiwali się w brzmienie każdego dźwięku. Brawami na stojąco nagradzając artystów, którym dziękował także starosta Witold Jankowski.

Wtorkowy koncert to jeden z trzech organizowanych w Polsce. Kolejne odbyły się w Kaliszu i Poznaniu.