30 Sierpień 2011

W minioną niedzielę zakończenie żniw świętowali rolnicy z Gminy Powiatu Kępińskiego. W Trzcinicy gospodarzami uroczystości dożynkowych byli w tym roku mieszkańcy sołectwa Smardze. Dożynkom w towarzyszyły wystawy "Smardze z lotu ptaka 2009-2011" autorstwa mjr pil.Janusza Smiatacza oraz  wystawa laureatów konkursu "Na najpiękniejszy ogród". W pierwszych powozach zasiedli starostowie dożynek, władze powiatu na czele ze Starostą Kępińskim Włodzimierzem Mazurkiewiczem, Wójtem Gminy Trzcinica Grzegorzem Hadzikiem i Zastępcą Wójta Romualdem Trzepizurem. W kolejnych delegacje  z poszczególnych sołectw.

W Siemianicach odbyły się dożynki gminy Łęka Opatowska. Obchody rozpoczęła o godzinie Msza Święta w Kościele p.w. Św. Idziego w Siemianicach. Po korowodzie dożynkowym odbyła się część oficjalna święta plonów z udziałem przybyłych na uroczystość gości i starostów dożynkowych, którymi w tym roku byli Agnieszka Nawrot i Mieczysław Skotnik. Wszystkich przybyłych przywitał sołtys wsi Siemianice Elżbieta Skotnik. Następnie z udziałem wójta Witolda Jankowskiego odbył się obrzęd Wieńca i Chleba. Podczas Dożynek Radni powiatowi Józef Nawrot i Czesław Kokot wręczyli dyplomy uczestnikom konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”.

W minioną niedzielę na Pólku pod Bralinem w Sanktuarium Matki Bożej odbyły się Dożynki Diecezji Kaliskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11-stej przywitaniem przybyłych delegacji z wieńcami dożynkowymi, z niemalże wszystkich 33 dekanatów. Osobiście witał ich Biskup Diecezji ks. prof. Stanisław Napierała. Starostami Dożynek Diecezjalnych zastała Maria Bajer oraz Jan Czonko, którzy zasiedli przy ołtarzu podczas mszy dziękczynnej