• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
28 Kwiecień 2011
kategoria:
Aktualności

Rada Powiatu Kępińskiego 27 kwietnia 2011r. uchwaliła NOWY Regulamin Organizacyjny Starostwa Powiatowego w Kępnie. Regulamin uwzględniając aktualny stan prawny, dotychczasową praktykę oraz optymalne wykorzystanie zasobu kadrowego, przyczyni się do usprawnienia zarządzania Starostwem oraz właściwej organizacji pracy przy realizacji zadań Powiatu.


Regulamin Organizacyjny jest podstawowym aktem prawnym regulującym organizację działania Starostwa Powiatowego, określa również zasady kierowania, decyduje  o relacjach między poszczególnymi komórkami organizacyjnymi Starostwa i określa podstawowe zadania tych komórek. Ustanawia zasady pracy, kompetencje kierownictwa Starostwa, zarówno na poziomie najwyższych funkcji kierowniczych, jak też na poziomie komórek organizacyjnych. Regulamin Organizacyjny określa też tryb wykonywania najważniejszych procedur, m.in. : podpisywania pism, zasady przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków, system działania kontroli oraz sposób przygotowywania projektów aktów prawnych. Ostatnio obowiązujący Regulamin Organizacyjny Starostwa Powiatowego w Kępnie został uchwalony w 2007 r. Nr IX/55/2007 z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kępnie; w latach 2008 i 2009 był dwukrotnie nowelizowany. Z tych też względów jego kolejna nowelizacja byłaby niecelowa,  zwłaszcza z uwagi na przyczyny techniczno-redakcyjne i utrudnione korzystanie z jego zapisów.


Nowy regulamin Organizacyjny Starostwa Powiatowego określa wyodrębnienie w strukturach Starostwa zasadniczych komórek organizacyjnych – wydziałów. Ich liczba i zakresy działania obejmują zasadniczy zakres działania Starostwa jako aparatu pomocniczego organów Powiatu. W strukturze Starostwa wprowadza się podział na wydziały:


1) Wydział Organizacyjny, Spraw Obronnych i Społecznych,
2) Wydział Budżetu i  Finansów,
3) Wydział Geodezji, Kartografii Katastru i Gospodarki Nieruchomościami,
4) Wydział Komunikacji i Transportu,
5) Wydział Architektury, Budownictwa i Rozwoju Powiatu,
6) Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa,
7) Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji.


Oprócz tych zasadniczych komórek wewnętrznej organizacji, w Starostwie funkcjonować będą też mniejsze komórki organizacyjne, takie jak referaty w Wydziale Geodezji, Kartografii Katastru i Gospodarki Nieruchomościami. Ponadto w strukturze wyróżniono wyspecjalizowane komórki organizacyjne : Biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Stanowisko do spraw Kontroli Wewnętrznej, Biuro Prawne i Biuro Rady i Zarządu.
Projektowana struktura Urzędu zakłada ograniczenie ilości stanowisk kierowniczych na poziomie kierowania wewnętrznymi strukturami; jedynie w jednym wydziale (Geodezji, Kartografii Katastru i Gospodarki Nieruchomościami) utworzono stanowisko Zastępcy Naczelnika, a to z uwagi na znaczny zakres wyspecjalizowanych zadań realizowanych w tej komórce; Skarbnik Powiatu pełni jednocześnie funkcję Naczelnika Wydziału Budżetu i Finansów.


Zasadą jest wiec jednoosobowe kierownictwo naczelników wydziałów.


Regulamin  wprowadza rozdzielenie funkcji Sekretarza Powiatu od funkcji Naczelnika Wydział Organizacyjny, Spraw Obronnych i Społecznych. W ocenie Zarządu Powiatu zadania Sekretarza Powiatu, jako koordynatora sprawnego funkcjonowania Starostwa są na tyle znaczne, absorbujące i odpowiedzialne, że powierzenie kierowania Wydziałem Organizacyjnym innej osobie jest racjonalnym rozwiązaniem. Wprowadzono też nową nomenklaturę stanowisk kierownictwa wydziałów, wprowadzając nazwę „Naczelnik Wydziału”. Regulamin  określa również system nadzoru kierownictwa Starostwa nad poszczególnymi komórkami organizacyjnymi w sposób dostosowany do zakresu zadańi odpowiedzialności. W pozostałej części Regulaminu określono podstawowe procedury wykonywania zasadniczych zadań wykonywanych w Starostwie, uwzględniając aktualny stan prawny, dotychczasową praktykę oraz optymalne wykorzystanie zasobu kadrowego.

 

do góry