16 Listopad 2018

Realizacja inwestycji możliwa była dzięki pozyskanemu przez Powiat Kępiński rekordowemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Łączna wartość projektu to 12 187 422,65 złotych w tym dofinansowanie stanowi 9 140 566,58 złotych. Wkład własny Powiatu Kępińskiego obejmuje kwotę 3 046 856,07 złotych.

W otwarciu obok członków Zarządu Powiatu Kępińskiego uczestniczyli także minister Andżelika Możdżanowska, radni Rady Powiatu Kępińskiego, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Kępnie – Robert Ciesielski, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie – Wojciech Grabarek, radni Rady Powiatu Kępińskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu – Stanisławem Balińskim na czele.

Poświecenia przebudowanej drogi dokonali wspólnie proboszczowie parafii pw. św. Józefa i Wszystkich Świętych w Myjomicach – ksiądz Bolesław Głuszko oraz proboszcz parafii pw. św. Idziego w Mikorzynie ksiądz Ryszard Wachowiak.

Przebudowa drogi powiatowej nr 5599P Krążkowy – Mikorzyn to największa inwestycja drogowa w historii Powiatu Kępińskiego. Dzięki dotacji przebudowano 11,72 km odcinek drogi od wsi Krążkowy przez Mikorzyn do granicy z powiatem ostrzeszowskim. W obrębie drogi powstała także ścieżka pieszo - rowerowa o długości  7,43 km oraz odcinkowo przebudowano chodnik o łącznej  długości  1,684 km.

Modernizacja drogi objęła również przebudowę mostu w Mikorzynie a także budowę kanalizacji deszczowej w obrębie tej miejscowości. Inwestycja to także zmodernizowanie 13 skrzyżowań z innymi drogami. W celu poprawy bezpieczeństwa na drodze wykonano również 3 wyspy dzielące, których zasadniczym celem jest spowolnienie ruchu pojazdów i umożliwienie pieszym bezpieczne przejście przez drogę

Łącznie na całym odcinku przebudowano również 350 zjazdów z drogi na posesje prywatne.

Jak podkreślano to w trakcie otwarcia cel postawiony we wniosku o dofinansowanie zakładający usprawnienie ruchu lokalnego i dalekobieżnego oraz zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu został w pełni osiągnięty. Nowa droga przyczyni się do rozwoju atrakcyjności powiatu kępińskiego jako miejsca wartego uwagi zarówno pod kątem osadnictwa jak również rozwijania tu działalności gospodarczej.