01 Lipiec 2019

Pierwszy rajd rowerowy za nami

Ponad czterdzieści przemierzonych kilometrów.

Ponad 35 stopni i pełne słońce.

Ponad 70 uczestników gotowych, by dojechać do Ustronia koło Opatowa.

W niedzielę, 30 czerwca punktualnie w południe z pod siedziby Starostwa Powiatowego w Kępnie wyruszył pierwszy rajd rowerowy.                       Na rowerach pojechali wszyscy chętni, starsi i młodsi, mniej i bardziej wytrawni cykliści. Grupie towarzyszył również na rowerze starosta – Robert Kieruzal.

Niedzielna wyprawa rowerowa to jeden z elementów wpisujących się w obchody 20 – lecia samorządu powiatowego. Jak zaznaczył starosta Robert Kieruzal w drodze do pracy, czy w ramach dziennych obowiązków i natłoku spraw trudno nam niejednokrotnie zobaczyć, gdzie mieszkamy i funkcjonujemy. Nie mamy czasu na podziwianie widoków, nie zauważamy jak zmieniają się poszczególne miejscowości, jak zmienia i rozwija się powiat. Rajd to czas na odpoczynek od codziennego zgiełku, ale także okazja do poznania naszego regionu.

Trasa rajdu wiodła przez Baranów, Jankowy, Słupię pod Kępnem, Młynarkę, Biadaszki, Trzebień do Ustronia pod Opatowem. W Baranowie uczestnicy zawitali do zabytkowego kościoła pw. św. Andrzeja i Wawrzyńca, gdzie proboszcz ks. Jerzy Kondal opowiedział o historii tego miejsca i zabytkach tu się znajdujących. W Ustroniu był czas na piknik. Wszyscy chętni mogli oznakować rower pod okiem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie i wysłuchać prelekcji przygotowanej przez Mariana Lorenca – prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, a odnoszącej się do historii Ustronia.

W drodze powrotnej cykliści zawitali do dworku w Donaborowie.

Późnym popołudniem, niezwykle zmęczeni wszyscy dotarli do Kępna.

Był to pierwszy i jak podkreślił starosta Kieruzal nie ostatni rajd rowerowy. Założeniem jest, by corocznie organizować kolejne wyprawy w inny kraniec powiatu kępińskiego.

Mówiąc o rajdzie należy również podziękować strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie, którzy podjęli się zabezpieczenia tego przedsięwzięcia. Zabezpieczyli wszelkie skrzyżowania na trasie, przygotowani do udzielenia pomocy zarówno medycznej jak i technicznej przez cały czas czuwali nad bezpieczeństwem rowerzystów. Ukłony należą się również policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, którzy zabezpieczyli przejazd przez krajową 11 w Baranowie oraz włączyli się w akcję znakowania rowerów.