27 Czerwiec 2022
Pokaz udzielania pierwszej pomocy
Pokaz udzielanie pierwszej pomocy

Profilaktyczna niedziela z Powiatem Kępińskim

Mimo wysokiej temperatury przekraczającej 30 stopni Celsjusza ponad 150 osób wzięło udział w trzech rajdach edukacyjnych zorganizowanych wspólnie przez Powiat Kępiński w partnerstwie Komendy Powiatowej Policji w Kępnie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Ich zwieńczeniem był piknik sportowo-rekreacyjny zorganizowany na terenie kompleksu sportowego Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Kępnie.

Organizacja tego przedsięwzięcia możliwa była dzięki pozyskanej przez Powiat Kępiński dotacji ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu profilaktycznego pn. ,,Start! Pasja, Sport, Życie! Stop! Ćpanie, Palenie, Picie!" związanego z budowaniem świadomości na temat negatywnych następstw, wynikających z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym nadużywania alkoholu i środków psychoaktywnych.

Rajdy edukacyjne obejmowały trzy trasy: rowerową, nordic walking oraz rolki. Na poszczególnych przystankach na uczestników czekali ratownicy medyczni, policjanci oraz strażacy, którzy przedstawili temat uzależnień z perspektywy ich doświadczeń zawodowych. Staw przy terenach rekreacyjnych spółki Projekt Kępno był miejscem pokazowej akcji ratunkowej. Do jej organizacji obok strażaków i policjantów z Kępna włączyli się również funkcjonariusze z Poznania i Konina. Celem tego elementu było wskazanie jak łatwo może dojść do sytuacji niebezpiecznych przy zbiornikach wodnych. Jak podkreślali strażacy brawura często poparta alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi może mieć zgubne skutki.

Temat bezpieczeństwa zwłaszcza w czasie rozpoczynających się wakacji był kontynuowany w trakcie pokazów ratownictwa na kolejnym z przystanków zorganizowanym na terenie miasteczka ruchu drogowego w Baranowie. Tu ratownicy medyczni oraz policjanci skupili się na różnego typu dopalaczach, których konsekwencją są liczne zatrucia bezpośrednio zagrażające życiu. Dodatkowo policjanci przeprowadzili z najmłodszymi uczestnikami rajdu zajęcia z zakresu bezpieczeństwa ruchu rowerzystów i pieszych.

Zwieńczeniem niedzielnego rajdu był zorganizowany na terenie kompleksu sportowego Liceum Ogólnokształcącego piknik sportowo-rekreacyjny otwarty dla wszystkich chętnych.

Pod namiotami swoje stoiska przygotowali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, akademię pierwszej pomocy prowadzili ratownicy medyczni, stoiska przygotowali policjanci i strażacy, którzy zaprezentowali również sprzęt ratowniczy wykorzystywany na co dzień w różnego typu działaniach. Dodatkowo każda ze służb przygotowała konkurencje sportowe nawiązujące do specyfiki każdej z nich.

Piknik to również animacje dla najmłodszych, pokazy szkół tańca, dmuchane zamki i szereg innych dodatkowych atrakcji. Piknik to również obecność sierżanta Pyrka – maskotki wielkopolskiej policji, który mimo upału dzielnie kibicował uczestników niedzielnego pikniku.

Na finał zwycięzcy konkurencji sportowych, jak również testu wiedzy nt. udzielania pierwszej pomocy odebrali nagrody rzeczowe. Wręczono również nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym towarzyszącym piknikowi.

Galeria zdjęć dostępna na: https://www.powiatkepno.pl/galeria/index/idg:519