do góry
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
31 Październik 2019
kategoria:
Aktualności

 

Szczątki żołnierza Armii Krajowej i konspiracji antykomunistycznej Stanisława Gibka pochowano na wieluńskim cmentarzu. W uroczystości pogrzebowej udział wzięła rodzina, przedstawiciele władz, IPN, posłowie i młodzież szkolna.

Stanisław Gibek urodził się 16 stycznia 1920 roku w Gromadzicach.W trakcie II wojny światowej został wraz z rodziną wysiedlony i zamieszkał w Namysłowie. Prawdopodobnie właśnie tam zaangażował się w działalność konspiracyjną. Gibek wstąpił do Armii Krajowej, a po wojnie działał w konspiracji antykomunistycznej. W 1945 roku wstąpił do oddziału Franciszka Olszówki "Otta", który powstał w powiecie kępińskim. W 1946 roku Stanisław Gibek został pojmany przez funkcjonariuszy KBW i zamordowany.

W ubiegłym roku pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac ekshumacyjnych odnaleźli jego szczątki, które dotąd spoczywały w nieoznaczonym miejscu na wieluńskim cmentarzu. Uroczystości pogrzebowe, które umożliwiły godny pochówek Stanisława Gibka zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Starostwo Powiatowe w Wieluniu.

 

FOT IPN

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H