do góry
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
03 Lipiec 2018
kategoria:
Aktualności

„Błękitna szkoła” – to 4 dniowy pobyt uczniów, rodziców oraz nauczycieli nad polskim morzem. Ze względu na bardzo dużą ilość osób wyjazd odbył się w II grupach w dniach 10-13 czerwca oraz 13-16 czerwca b.r. Razem wyjechały 174 osoby. To najbardziej liczny wyjazd szkolny od dawna.  Pomysł  „Błękitnej szkoły” zrodził się po otrzymaniu I nagrody w VII edycji „Wielkopolska Otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych” w grudniu 2017. Nagroda finansowa (20 000 tyś.) pozwoliła zminimalizować w znacznym stopniu koszty pobytu. Część kwoty dołożyło aktywnie działające na rzecz szkoły Stowarzyszenie Apertus oraz Komitet Rodzicielski.

„Błękitna szkoła” miała na celu przede wszystkim uspołecznienie uczniów, naukę samodzielności, zachowanie w nowym środowisku,  aktywne wykorzystanie czasu wolnego oraz bezcenny czas spędzony z rodzicami z dala od codziennych obowiązków. Wiele osób mogło też po raz pierwszy zobaczyć morze. Sytuacji społecznych, które są naturalną konsekwencją takich wyjazdów nie znajdziemy w podręcznikach. Dlatego też nauka oparta na doświadczeniu, eksperymencie przynosi wymierne korzyści. Praktyka wielu lat pracy pokazuje, że to właśnie dzięki temu uczniowie niepełnosprawni intelektualnie zdobywają ważne umiejętności społeczne, stają się samodzielni i odważni w swoim działaniu. Mogą czuć się pełnoprawnymi obywatelami. Mają motywację do dalszej często trudnej walki o przetrwanie jak np. w przypadku dzieci z autyzmem. Na uwagę zasługuje fakt, iż także liczna grupa uczniów na wózkach oraz z autyzmem wzięła udział w tej niecodziennej wyprawie i świetnie sobie poradziła. Nauczyciele mogli też zaobserwować na jakie obszary uspołecznienia trzeba jeszcze zwrócić większą uwagę, ale  z satysfakcją obserwowali także, jak dobrze funkcjonują wyuczone już umiejętności. W pewnym momencie każdy z uczniów ZSS opuści mury szkoły i będzie musiał porodzić sobie w trudnym otaczającym go świecie.

W ciągu tych kilku dni także rodzice mogli na spokojnie pobyć ze swoimi dziećmi, wymienić doświadczenia z innymi rodzicami oraz złapać kilka chwil dla siebie. Wielu z nich codziennie zmaga się z  przeciwnościami losu, z walką o swoje pociechy i ich jak najwyższe umiejętności.

Mimo trudów podróży przedsięwzięcie to należy zaliczyć do bardzo udanych.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H