14 Listopad 2011
11 listopada Mszą Św. za Ojczyznę  jak co roku rozpoczęły się oficjalne obchody 93 rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległości. Piękna pogoda i licznie zgromadzeni mieszkańcy Kępna  sprawili że atmosfera uroczystości była podniosła i napawająca zadumą. Spod siedziby Starostwa delegacje samorządowców, parlamentarzystów instytucji gminnych i powiatowych przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerowały pod pomnik na Kępińskim Rynku, gdzie złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Wystąpienie Starosty  Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza  było kolejnym punktem uroczystości. Starosta w swoim wystąpieniu, dziękował wszystkim za uczestniczenie w tym najważniejszym dla Polaków święcie. W święcie, które nie jest jeszcze jednym dniem wolnym od pracy, w którym szum sztandarów miesza się z różnymi połajankami i narzekaniami na rzeczywistość ale świętem pojednania, uśmiechu i nadziei.  „Wiem, że to trudna rzeczywistość”, mówił Starosta „ale tworzymy ją sami. A przecież ci, którzy walczyli z bronią w ręku i ci, którzy pracowali walcząc o utrzymanie ziemi, języka i kultury byli takimi ludźmi jak my. Mieli swoje słabości, kłopoty, radości i nadzieje. Byli różni, jak my jesteśmy różni, w ważnej chwili potrafili jednak poświęcić dla ojczyzny wszystko. Poświęcali to, co najcenniejsze nie z myślą  o przyszłej chwale, orderach, zaszczytach, o takim dniu jak dzisiaj, poświęcali dlatego, że byli córkami i synami tej Ziemi. Wierzę, że i my bylibyśmy do tego zdolni”.
 Starosta przypomniał również o nowym logo i haśle promocyjnym Powiatu Kępińskiego – Powiat Kępiński Wielkopolski z Natury. „Wielkopolski z natury to znaczy szanujący tradycje, pracowity, zorganizowany i umiejący planować przyszłość, dobra przyszłość dla własnych dzieci. Bo dzisiaj bohaterstwem, często niezauważalnym jest codzienna dobra praca. My Wielkopolanie – kępnianie szanujmy zatem Dzień Niepodległości, szanujmy naszych bohaterów, ale cieszymy się, tak, jak oni cieszyliby się będąc tutaj z nami. Bo cóż może być radośniejszego niż odzyskana wolność i niepodległość”.
Po części oficjalnej obchodów Święta Niepodległości  odbyła się inscenizacja oraz przejazd konnego orszaku Św. Marcina zorganizowanego  z okazji 350-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich. Po zakończeniu uroczystości na Rynku, Starosta zaprosił do swojego gabinetu Przedstawicieli Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W spotkaniu uczestniczyli również Wicestarosta Ryszard Dachowski, Członek Zarządu Powiatu Kępińskiego Roman Siudy, Wiceburmistrz Szymon Szczęsny oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dąbrowski wraz z Wiceprzewodniczącym  Maciejem Bacińskim.