26 Maj 2011

W piątek ,20 maja 2011 r. odbyła się uroczysta sesja historyczna  pt. „Szembekowie w Dziejach Ziemi Kępińskiej – Piotr, Maria i Aleksander Szembekowie, z okazji 350-lecia lokacji miasta Kępna”, zorganizowana z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

Źródło  www. um.kepno.pl
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod płytami pamiątkowymi  Rodu Szembeków w kościele parafialnym w Siemianicach. O godz. 12:00 ks. kanonik Krzysztof Nawrocki odprawił mszę św. w kościele p.w. św. Marcina w Kępnie, w trakcie której ubrani w uroczyste i bardzo piękne stroje członkowie Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej Polskiej z Warszawy oraz Ostrzeszowa współuczestniczyli w celebrze.
Po mszy wszyscy uczestnicy, w uroczystym korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą, przemaszerowali pod pomnik znajdujący się na kępińskim Rynku. Roli prowadzącego uroczystość podjął się brat warszawskiego Bractwa Kurkowego Gniewomir Rokosz Kuczyński.
Zaproszonych gości powitała Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Aniela Kempa, a następnie głos zabrał Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysław Szeląg. Do zebranych zwrócił się również Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz.
Po wystąpieniach oddany został salut armatni, po którym zebrani prowadzeni przez orkiestrę dętą oraz poczty sztandarowe udali się do kina „Sokolnia”, gdzie rozpoczęła się uroczysta sesja historyczna.Pierwszy zabrał głos Poseł na Sejm RP Rafał Grupiński a po nim wystąpił reprezentant szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu płk Włodzimierz Cieciura.
Część artystyczną, na którą złożył się montaż poetycko-patrityczny przedstawiła młodzież z Siemianic, którą do występu przygotowała pani Krystyna Macioszczyk – nauczycielka z Siemianic.
W ramach uroczystości wygłoszone zostały trzy referaty: „Generał Piotr hr. Szembek” zaprezentowany przez Mirosława Sztybera, prezesa Centrum Handlowego im. Szembeków z Warszawy, „Maria z Fredrów hr. Szembekowa” przygotowany przez polonistkę i historyka Małgorzatę Kozłowską. Referat „Pierwszy Prezes Izb Rolniczych w Polsce dr Aleksander hr. Szembek” wygłosił Michał Wieremiejczyk Prezes Starszy Bractwa Kurkowego z Warszawy. Następnie głos zabrał Władysław Szeląg, który wręczył osobom szczególnie zasłużonych w organizację uroczystości podziękowania. Okolicznościowe dyplomy trafiły do Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Anieli Kempa, Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza, ks. kanonika Krzysztofa Nawrockiego oraz do Wójtów Gminy Baranów i Łęka Opatowska.