10 Marzec 2010

Starostwo Powiatowe w Kępnie pozyskało dotację w wysokości 7000zł z FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO – NIEMIECKIEJ na realizację projektu:

Wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania systemu pożarniczego pomiędzy Powiatami Aurich i Kępno.

W ramach umowy o partnerskiej współpracy zawartej 01 września 2002 pomiędzy Powiatami Aurich i Kępno zostanie zrealizowany projekt pn. „Wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania systemu pożarniczego pomiędzy Powiatami Aurich i Kępno”. Powiat Kępiński w ramach projektu będzie organizatorem integracyjnego spotkania w celu wymiany doświadczeń i praktyk na płaszczyźnie współpracy instytucjonalnej pomiędzy przedstawicielami władz i pracownikami staży pożarnej z Powiatów Aurich i Kępno. W spotkaniach, które odbędą sie w dniach 10 – 14 maja 2010 r., będzie brało udział ze strony partnera z Niemiec 11 strażaków i 4 pracowników samorządowych. Uczestnicy spotkania poznają swoje najlepsze praktyki prewencji i walki z pożarami dzięki wizytom w tutejszych siedzibach straży, zapoznaniu się z zastosowanymi rozwiązaniami i sprzętem przeciwpożarowym. Delegacja z Niemiec będzie miała okazję zaobserwować różnice w systemie pożarnictwa w Polsce i Niemczech oraz Powiecie Kępińskim i Aurich, poznać historie i zobaczyć zbiory pożarnicze gromadzone na przestrzeni lat i przechowywane w izbie pamiątek strażackich w Kępnie. Dodatkowo uczestnicy spotkania wezmą udział w ćwiczeniach pokazowych w zakresie ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trzecim dniu spotkania zaplanowano pokaz zawodów sportowo-pożarniczych, które zorganizują Ochotnicze Straże Pożarne.
Pobyt zostanie urozmaicony wyjazdem do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, gdzie oprócz wizyty w KW PSP, zostanie zaprezentowana specyfika pracy straży na lotnisku cywilnym.
Głównym celem realizacji projektu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy strażakami z Powiatu Kępińskiego i Aurich.
Projekt został przygotowany w Wydziale Architektury Budownictwa i Rozwoju Powiatu.