25 Maj 2010

Z relacji  obecnych na naradzie, poważna  sytuacja wynikła z długotrwałych opadów deszczu.
Państwowa Straż Pożarna, wsparta strażami OSP  interweniuje codziennie po kilkadziesiąt  razy , do wypompowywania piwnic a nawet do zabezpieczania zakładów pracy. Zalane ogródki pracownicze ratowane muszą być przez ich właścicieli. Na szczęcie ujęcia wody nie są zagrożone i Pani Dyrektor Sanepid-u Wanda Lepka zapewnia o właściwej jakości wody w sieci wodociągowej i rezerwach szczepionek przeciwko durowi gdyby pojawiły się zagrożenia epidemiologiczne.
 Stan urządzeń wodny będących pod opieką WZMiUW jest dobry i sprawy , za wyjątkiem pewnych przeróbek wykonanych przez ludność albo za zgodą władz lub samowoli. Z tego tytułu wynikły najgroźniejsze akcje straży pożarnej w Świbie , Olszowej ,  Grębaninie o Osinach. Oczywiście brak środków finansowych na duże inwestycje melioracyjne jest kłopotem w każdej instytucji.
Jak zauważył Wicestarosta Z. Kasprzak  znaczenie ma położenie obiektów mieszkalnych lub produkcyjnych na terenie zagrożonym powodzią  a instytucje wydające zgodę  na budowę i opracowujące plany zagospodarowania przestrzennego powinny zwrócić szczególną uwagę na położenie przyszłej budowli . Dotychczas sądzono, że Powiat Kępiński pozostaje poza strefą zalewową a jednak po śnieżnej zimie i obecnych opadach deszczu takie zagrożenie się pojawiło.
Pani Bożena Dziergwa –Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg przedstawiła szkody na drogach związane z obecnymi opadami  i problemy z trwałymi naprawami poboczy drogowych i przepustów, ze względu na pogodą i w/w środki finansowe.

Poprawa pogody w  najbliższych  dniach uspokoi sytuację ale dla władz samorządowych oraz przyszłych inwestorów, obecna sytuacja będzie wskazówką dla zadań  z jakimi  trzeba się zmierzyć.