02 Wrzesień 2009

Obchody 70 – tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Kępnie miały 3 odsłony.
Po mszy świętej „Za Ojczyznę” i pięknym patriotycznym kazaniu ks. Krzysztofa Nawrockiego , proboszcza parafii pw. Św. Marcina” delegacje przemieściły się w okolicę Ronda Kombatantów, gdzie miało miejsce odsłonięcie pomnika z tablicą o treści: ” PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW ZIEMI KĘPIŃSKIEJ, KTÓRZY  W DĄŻENIU DO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI STRACILI  ŻYCIE, ZOSTALI RANNI LUB ZAPOMNIANI” W ten sposób spełniły się marzenia dwóch związków kombatanckich tj. Związku Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych oraz Związku Inwalidów Wojennych.
Odsłonięcia dokonali Burmistrz Piotr Psikus, Starosta Jerzy Trzmiel oraz prezesi związków Zygmunt Surek i Janusz Smiatacz, a poświęcenia dokonał  ks. K. Nawrocki. W uroczystości wzięły udział  liczne delegacje , w tym: Prezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Poznaniu, a jednocześnie Wiceprezes Zarządu Głównego - Tadeusz Paczek, przedstawiciel Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów w Kaliszu – Tadeusz Sośnicki, a także Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrowie Wlp. ppłk Józef Widlarz oraz poczty sztandarowe i delegacje; szkół, straży,  policji i innych organizacji.
Szczególną inicjatywę i zaangażowanie się w realizację tego przedsięwzięcia  wykazali Tadeusz Witkowski  i Janusz Smiatacz. Wartę przy pomniku pełnili harcerze ZHP Hufiec w Kępnie.
 Finałem było uroczyste spotkanie kombatantów z władzami samorządowymi w Urzędzie Miasta i Gminy w Kępnie. Podczas tego spotkania ppłk Józef Widlarz wręczył awans na porucznika Wojska Polskiego panu Stefanowi Nowakowskiemu- kombatantowi i b. inspektorowi oświaty , który w tym miesiącu kończy 100 lat życia . Do tej okazji przyłączyli się Starosta Kępiński wręczając jubilatowi okolicznościowe upominki, Burmistrz Miasta i Gminy a także koledzy kombatanci.
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ostrowie odznaczył  Starostę J. Trzmiela medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” .
Burmistrz P. Psikus otrzymał z rąk Prezesa Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu - „Złotą Odznaką Za Zasługi Dla Związku Inwalidów Wojennych”.  Odznaką srebrną otrzymali;  Pani Wiceburmistrz Jolanta Jędrecka oraz  Waleria Wojtkowiak, Gertruda Spiechowicz  i Zofia Fabrowska. Medal pamiątkowy „90 lat w służbie Inwalidom Wojennym” otrzymał Jan Mąka i Tadeusz Witkowski. ”Krzyż Zasługi dla ZIW RP” otrzymali; Jerzy Trzmiel, Eugeniusz Rudziński, Maria Kremer i Mirosława Smiatacz.  . Podziękowania za pomoc w postawieniu pomnika skierowano do obecnych na spotkaniu Marii  Kremer i Bogdana Forysiaka
W tym samym czasie Wicestarosta Zenon Kasprzak reprezentował Powiat w uroczystościach  odsłonięcia pomnika ofiar II Wojny Światowej w Łęce Opatowskiej a Sekretarz Marian Lorenz  w uroczystościach w Torzeńcu.