27 Czerwiec 2017

19 czerwca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kępnie odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy Starosty w zakresie polityki rynku pracy.

Otwarcia posiedzenia dokonał jej Przewodniczący Wiktor Gruszka. W obradach udział wzięli: Witold Jankowski - Starosta Kępiński, Grażyna Jany – Wice Starosta, Dyrektor PUP Iwona Rataj, Czesław Balcerzak – Wójt gminy Rychtal, Grzegorz Hadzik – Wójt gminy Trzcinica, Piotr Psikus – Burmistrz miasta i gminy Kępno, Czesław Kokot – Przedstawiciel Forum Społeczno Gospodarczego, Barbara Łuczak, Sławomir Chudy - przedstawiciele związków zawodowych, Grzegorz Grzunka, Ewelina Karwacka – przedstawiciele organizacji pozarządowych, Roman Taborski – przedstawiciel izby rolniczej.

Ponadto Powiatowa Rada Rynku Pracy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z działalności PUP za rok 2016. W roku 2016 Urząd Pracy wydatkował ogółem 6.507.167,00 zł., z czego na zasiłki 26%, zadania fakultatywne 6%, natomiast 68% wydatków (w tym aż 64% pozyskanych dodatkowo) wydatkowano na aktywne formy. Przewodniczący Rady pogratulował Dyrektor PUP oraz Staroście skutecznie pozyskiwanych dodatkowo środków zewnętrznych na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu oraz prowadzenia szeregu inicjatyw i przedsięwzięć wpływających na wsparcie lokalnych pracodawców w tworzeniu nowych stałych miejsc pracy. Prężnie rozwijająca się gospodarka w powiecie kępińskim oraz intensywne działania aktywizujące podejmowane przez PUP w Kępnie na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy w sposób wymierny przekładają się na jedną z najniższych w skali kraju stopę bezrobocia tj. 2,2%, bowiem pod tym względem powiat kępiński uplasował się na 3 miejscu za miastem Poznań.

Członkowie Rady zapoznali się również ze stopniem realizacji programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z rezerwy Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w 2017r. Ogółem na aktywizację PUP posiada w dyspozycji łącznie ponad 4 mln 879 tyś. zł, dzięki którym 745 osób będzie mogło skorzystać z różnych form wsparcia.

Tematem posiedzenia były również zadania w zakresie podejmowania pracy przez cudzoziemców na terenie Powiatu Kępińskiego. W ramach tzw. procedury uproszczonej - w 2016 r. zarejestrowano ponad 6 tysięcy oświadczeń (natomiast od stycznia do maja br. – 2.548 oświadczeń), dodatkowo na wniosek pracodawców powierzających wykonywanie pracy cudzoziemcom w ramach zezwoleń na pracę (tj. na okres do 3 lat), Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie wystawił informacje o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawców obejmujące 588 osób ( 358 w 2017r). W związku z planowanymi zmianami w zakresie zatrudniania cudzoziemców od stycznia 2018 pośrednik pracy Gabriela Galon przedstawiła członkom Rady m.in. zakres zmian, cel, zasady zatrudniania w ramach pracy sezonowej krótkoterminowej.

Ponadto, obrady RRP dotyczyły potrzeb kadrowych SP ZOZ Kępno ze szczególnym uwzględnieniem personelu w zawodach: pielęgniarka, opiekun medyczny oraz realizacji i możliwości korzystania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Nie znaleziono galerii.