20 Grudzień 2013
Eugeniusz Toruński, jest znany w regionie kępińskim jako autor kilku wcześniej wydanych tomików wierszy m.in. „Spełnienie”, „Miłość i polityka”. Tym razem zawartość książki pt.: „Ocalenia i inne opowiadania” stanowi proza, rzec by można - proza życia. Autor przedstawia bowiem, na około 150 stronach książki, 24 historie zaczerpnięte ze swojego życia. W rozdziale I przenosimy się w lata 30-te ubiegłego wieku do małego miasteczka położonego nad Prosną -  Wieruszowa. W tym właśnie miejscu, w rodzinie piekarza, przyszedł na świat Eugeniusz Toruński. „Los jednak był dla mnie łaskawy...” - pisze autor w swojej książce - „przyszedłem na świat w domu, gdzie nie brakowało żadnych, dostępnych wtedy smakołyków.” Niestety nadeszła wojna i wszystko się zmieniło.

Goście, którzy przybyli 19 grudnia na spotkanie autorskie do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie mieli okazję wysłuchać fragmentów książki czytanej przez samego autora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie. Spotkanie z twórczością Eugeniusza Toruńskiego nigdy nie jest nudne. Autor wplata pomiędzy  fragmenty prozy utwory muzyczne i taniec. Koncert muzyczny zagrali uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. Aleksandra Tansmana w Kępnie, a występ taneczny zaprezentowali wychowankowie „Baranowskiego Studia Tańca”.

Było ciekawie i z klimatem, a na koniec Eugeniusz Toruński zapowiedział, że wkrótce ukaże się nowy tomik jego poezji i zaprosił zebranych na kolejne spotkanie z poezją w bibliotece.

Promocja książki Eugeniusza Toruńskiego „Ocalenia i inne opowiadania”