23 Wrzesień 2011

17 września dzięki inicjatywie Klubu Sympatyków Kolei z Wrocławia, spółki Freightliner PL oraz Starostwa Oleśnickiego i Kępińskiego odbył się przejazd pociągu specjalnego na linii 181, na odcinku Wrocław  - Oleśnica – Kępno – Wieruszów – Wieluń Dąbrowa i z powrotem.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. Dzięki tej akcji z bezpłatnego przejazdu pociągiem skorzystało wielu mieszkańców naszego powiatu.  Była to niecodzienna atrakcja dla najmłodszych uczestników podróży. Do dyspozycji pasażerów przygotowano łącznie 472 miejsca siedzące, w dziewięciu wagonach. Wśród nich trzy wagony retro z usytuowaną w jednym wystawą, poświęconą rozwojowi kolei na świecie, zatytułowaną  „Jak kolej zmieniła świat”. W organizację sobotniego przejazdu zaangażowały się samorządy, przez teren których przebiegał przejazd (gminy: Długołęka, Oleśnica, Syców, Bralin, Kępno, Perzów, Czastary oraz wspomniane wcześniej powiaty).

Na unikatowej stacji  w Kępnie pociąg powitała Orkiestra Dęta pod Dyrekcją Antoniego Janaszewskiego. Po krótkim wystąpieniu Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz wraz z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Markiem Łapińskim otrzymali  z rąk Sekretarza Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Czesława Kokota  pamiątkowe medale w podziękowaniu za działalność na rzecz kolejnictwa na Dolnym Śląsku.
Wraz z przedstawicielami naszego powiatu pociąg przywitali: Wicestarosta Oleśnicki Sławomi Pytel, Przedstawiciele firmy transportowej Freightliner PL, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Bołoń, Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ „Solidarność” Czesław Kokot, Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia Jacek Jerczyński, Prezes Zarządu Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański.