18 Listopad 2010

Spotkania były częścią projektu realizowanego przez Departament Zwiększania Szans Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej przy współpracy z Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W I etapie tego projektu zostało przeszkolonych ponad 350 Liderów zmian w obszarze kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy rekrutowali się z różnych placówek oświatowych w Polsce. Wśród nich znalazły się Elwira Leśniewicz-Drzazga oraz Anna Kłobuch z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kępnie. W ramach realizacji zadań Lidera przeprowadziły one dwa szkolenia dla nauczycieli szkół z rejonu działania poradni, tj. z powiatu kępińskiego. W spotkaniach wziął też udział przedstawiciel kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu – p. Aleksander Ziobro.

W ramach tych spotkań nauczyciele mieli okazję zapoznać się ze zmianami prawnymi planowanymi w obszarze kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, poradnictwie i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz propozycjami rozwiązań dotyczących sposobu pracy z uczniami wymagającymi szczególnego wsparcia w procesie edukacji, np. niepełnosprawnymi, czy przejawiającymi specyficzne trudności w uczeniu się. Duży nacisk położony został na dokonywanie diagnozy specjalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci, w szczególności objętych wychowaniem przedszkolnym oraz rozpoznawanie specyficznych trudności w uczeniu się, uzdolnień i predyspozycji uczniów a także udzielanie im indywidualnego wsparcia.

W ramach projektu odbywają się też indywidualne konsultacje dla kadry pedagogicznej szkół i placówek oświatowych. Podczas tych konsultacji można uzyskać dodatkowe wsparcie w obszarze pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, czy też wyjaśnienia dotyczące nowych regulacji prawnych w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Liderzy zapraszają do udziału w nich wszystkich nauczycieli z terenu powiatu kępińskiego. Konsultacje w ramach projektu odbywają się na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w dniach:

-          poniedziałek – 13.00 – 15.00,

-          środa –  8.00 – 15.00,

-          czwartek – 9.00 – 15.00

lub w innym terminie po uzgodnieniu telefonicznym (tel. 62 78 248 11). Możliwe są też konsultacje telefoniczne pod numerem 62 78 248 11 oraz przesyłanie pytań za pośrednictwem poczty elektronicznej na adresy: lub . Konsultacje w ramach projektu trwają do końca grudnia br. W ramach realizacji swoich zadań, poradnia będzie jednak służyła wsparciem w zakresie pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych także po zakończeniu projektu.