15 Wrzesień 2011

W gminie Blizanów Powiat kaliski Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek zorganizował specjalne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania, z udziałem m.in. posłów, członka zarządu województwa Krzysztofa Grabowskiego, wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego Jerzego Witczaka, dyrektorów wydziałów finansów oraz polityki społecznej oraz włodarzy gmin i powiatów południowej Wielkopolski, dyskutowano o formach pomocy dla mieszkańców poszkodowanych podczas nawałnicy 5 września. W spotkaniu uczestniczyli Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Spraw Obronnych i Społecznych Starostwa Powiatowego w Kępnie Włodzimierz Białek oraz Tadeusz Witkowski.

Wojewoda, który otworzył spotkanie serdecznie podziękował wszystkim samorządowcom za ich sprawną i profesjonalną akcję niesienia pomocy i zaangażowanie w przeciwdziałaniu skutkom sytuacji kryzysowej. Podkreślił duże znaczenie szkoleń, które zaowocowały dobrą koordynacją działań podczas kryzysu, jednocześnie zwrócił też uwagę na potrzebę dalszego doskonalenia sztabów w zakresie zarządzania kryzysowego. - Obecnie w samorządach poszkodowanych przez nawałnicę pracują komisje, które szacują straty w rolnictwie, infrastrukturze i budynkach mieszkalnych. W oparciu o ich protokoły przekazana zostanie pomoc finansowa z budżetu państwa: zasiłki, ulgi, preferencyjne kredyty dla rolników, czy też promesy na odbudowę zniszczonej infrastruktury - powiedział wojewoda. Zaapelował też o racjonalne przekazywanie środków na pomoc społeczną. - Musimy dać wsparcie wszystkim poszkodowanym, co nie oznacza, że w tej samej wysokości - przekonywał wojewoda. Zaznaczył również, że przedstawił ministrowi spraw wewnętrznych i administracji informację o skali zniszczeń wraz z wnioskiem o zwiększenie budżetu z rezerwy celowej na kwotę 17 mln 334 tys. zł. Na ręce ministra rolnictwa trafiło też pismo wojewody o rozważenie możliwości przesunięcia terminu przekazania przez komisje rolne protokołów oszacowania szkód oraz terminu składania przez poszkodowanych rolników wniosków o przyznanie jednorazowych zasiłków celowych, w taki sposób aby wszyscy poszkodowani rolnicy mieli możliwość ubiegania się o zasiłek.

Wojewoda poinformował, że do końca tygodnia MSWiA dokona podziału rezerwy i wówczas znane będą szczegółowe warunki przyznania pomocy oraz wartość dotacji dla poszczególnych samorządów. Na zakończenie spotkania w Blizanowie wojewoda odwiedził rodzinę, której budynki gospodarcze uległy całkowitemu zniszczeniu. Silny wiatr zerwał nie tylko dachy budynków i powalił ściany, ale także poważnie uszkodził maszyny rolnicze. Według zbiorczych danych w całym województwie poszkodowane zostały 24 gminy, wśród nich także Blizanów. Tylko w powiecie kaliskim z powodu zniszczeń nadzór budowlany wyłączył z użytkowania 5 budynków mieszkalnych.

www.poznan.uw.gov.pl