20 Maj 2011

12 maja 2011 r.  odbył się kolejny  V  Dzień Integracji w Zespole Szkół Specjalnych w Kępnie.  Zdrowo i wesoło w nowoczesnej  Europie – czas na polskie Przewodnictwo w Unii Europejskiej – to tegoroczne hasło. W ten sposób szkoła nawiązywała do zdrowego odżywiania, gdyż jest to jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, które przypomnijmy rozpoczyna się 1 lipca i potrwa do końca roku 2011.

Młodzież ze szkoły, wraz z rówieśnikami z innych szkół z terenu powiatu , miała wspólne zajęcia integracyjne dotyczące zdrowego odżywiania. Przygotowywała  potrawy wiosenne, które oceniała komisja z Piotrem Kucharskim na czele, zwycięzcą drugiej edycji programu kulinarnego TVN "Gotuj o wszystko". Piotr Kucharski przy okazji spotkania, przygotował pokaz swoich kulinarnych zdolności. Gotował potrawy rodem z Wielkopolski, które mają promować  nasz  region w Unii.  Były to placki ziemniaczane z sosem cebulowym duszonym w soku winogronowym oraz zupa ślepoki z bitą śmietaną na słono. Szkoła  realizuje projekt edukacyjny: Podnoszenie świadomości Polaków na temat Polskiej prezydencji w Radzie UE pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W związku z tym  młodzież  przeprowadziła na kępińskim rynku sondę zadając mieszkańcom Kępna 3 pytania: dotyczące daty rozpoczęcia polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które miasta będą gospodarzami unijnych wydarzeń, a także jakie korzyści płyną z przewodnictwa Polski w Radzie Unii. Przy okazji uczniowie rozdawali folder dotyczący prezydentury Polski w unii i pyszne babeczki upieczone przez siebie. Zapraszali również do  odwiedzenia szkoły  i udziału w happeningu .
Licznie przybyła na spotkanie młodzież ,rodzice oraz mieszkańcy Kępna wspólnie dobrze się bawili. Można było zwiedzać szkołę,  skonsultować się ze specjalistami, między innymi z dietetykiem Iwoną Zmyśloną, która bezpłatnie udzielała porad rodzicom oraz wykonywała badania dotyczące nadwagi jak i niedowagi. Zabawa i konsumpcja przepysznych potraw, przy pięknej pogodzie, sprawiły, iż uśmiech nie znikał z twarzy uczniów i ich rodziców, a cieple słowa uznania wypowiedziane przez Starostę Kępińskiego oraz innych gości  dały wiele satysfakcji całej społeczności szkolnej. Przy okazji dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne dziękują wszystkim, którzy pomogli zorganizować tegoroczną imprezę .