13 Wrzesień 2013

W dniu 10 września 2013 r. w Donaborowie spółka "Wodociągi Kępińskie" przeprowadziła konferencję prasową z udziałem samorządowców oraz dziennikarzy. Wydarzenie to związane było z uroczystym zakończeniem kolejnego etapu inwestycji infrastrukturalnej, która przeprowadzana była w naszym regionie.

Dobiegła końca budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach aglomeracji Kępno: Baranowie, Jankowach, Donaborowie oraz Słupi. Łącznie w gminie Baranów powstało niespełna 30 km sieci kanalizacyjnej, ponad 3,5 km przyłączy oraz 14 przepompowni ścieków. Wartość wykonanych prac to 15 146 646, 97 zł netto.

Od II kwartału 2010 r. spółka "Wodociągi Kępińskie" realizuje projekt pod  nazwą "Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej w aglomeracji Kępno”, który jest współfinansowany  ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja ta jest największym w historii gmin Kępno i Baranów projektem obejmującym infrastrukturę wodno – kanalizacyją. To dzięki staraniom spółki i dwóch samorządów uzyskano tak ogromne  dofinansowanie  wynoszące ponad 40 mln zł! -Podstawowym hasłem tej inwestycji jest stwierdzenie "rozkopane,  zbudowanie, zasypane". Podsumowuje to, może w sposób trywialny, to całe zadanie. Trzeba zdawać sobie sprawę ile było problemów w międzyczasie. O tym najwięcej mogą powiedzieć wykonawcy oraz inwestorzy. Samorządy również napotkały się na uciążliwości – mówił prezes spółki, Mirosław Grygier. -Oprócz inwestycji  kanalizacyjnych wymieniliśmy 3,7 km sieci azbestowo-cementowej i prawie 5 km przyłączy wodociągowych w gminie Baranów- dodał.

Cały projekt przewiduje do realizacji w dwóch gminach budowę kanalizacji sanitarnej o długości 87,02 km oraz wykonanie 41 przepompowni ścieków co da możliwość korzystania z systemu kanalizacji dla 6166 mieszkańców. Poza tym w projekt wpisana jest przebudowa dwóch stacji uzdatniania wody w Kępnie i Grębaninie oraz remont kanału sanitarnego na ul. Jasnej w Baranowie. Dodatkowo zakupiony zostanie profesjonalny pojazd do czyszczenia kanalizacji. -Chciałabym aby to był standard, aby nasze polskie wsie miały wszystko, co XXI wiek wymaga. To związane jest oczywiście z ogromnymi kosztami. Tak naprawdę gdyby nie było dotacji to gminy nie udźwignęłyby wszystkiego- powiedziała wójt Baranowa, Bogumiła-Lewandowska Siwek.

Wydatki jakie poniósł Powiat Kępiński w związku z realizacją w/w inwestycji w zakresie odtwarzania nawierzchni przedstawiają się następująco:

- odbudowa nawierzchni asfaltowej w m. Jankowy – 336,00 tys. zł;

- odbudowa nawierzchni asfaltowej w Donaborowie – 136,00 tys. zł;

- odbudowa nawierzchni asfaltowej w Słupi p/Kępnem – 192,00 tys. zł;

Łączna wartość wydatków wyniosła 664,00 tys. zł, w tym udział gminy Baranów to kwota 268,00 tys. zł.

Zakres rzeczowy powyższych prac obejmował:

- w Donaborowie odbudowę nawierzchni asfaltowej na całej szerokości jezdni, na długości ok. 1,7 km wraz z warstwą profilującą z kruszywa łamanego; montaż krawężnika jednostronnie wzdłuż nowej nawierzchni;

- w m. Jankowy odbudowę nawierzchni asfaltowej na całej szerokości jezdni, na długości ok. 0,7 km wraz z warstwą profilującą z kruszywa łamanego; montaż cieku przykrawężnikowego wraz z nowymi wpustami deszczowymi; montaż dwustronnego okrawężnikowania wzdłuż nowej nawierzchni oraz odtworzenie chodnika z kostki betonowej

- w Słupi p/Kępnem – odbudowę nawierzchni asfaltowej na całej szerokości jezdni ul. Szerokiej, Wąskiej, Dworcowej, na łącznej długości ok. 2,4 km wraz z warstwą profilującą z kruszywa łamanego; wymiana kanalizacji ogólnospławnej oraz wypustów deszczowych; montaż krawężnika jednostronnie na ul. Szerokiej i dwustronnie na ul. Dworcowej.

Realizowany projekt znacznie przyczyni się do poprawy stanu środowiska, a także jakości życia mieszkańców obu gmin. Zadanie ma być realizowane do końca 2014r.

Kolejny etap budowy kanalizacji zakończonyKolejny etap budowy kanalizacji zakończony