29 Lipiec 2011

Strategia Drogowa
21 lipca 2001r.  z inicjatywy Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza  odbyło się spotkanie n.t. Strategii Rewitalizacji Dróg Powiatu Kępińskiego. W spotkaniu udział wzięli członkowie Zarządu Powiatu, Burmistrz Miasta i Gminy Kępno, Wójtowie Gmin powiatu a także Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kepnie.
Głównym zamierzeniem zebrania było przedstawienie włodarzom gmin ramy działania w zakresie finansowania budowy i utrzymania dróg na terenie Powiatu Kępińskiego w okresie 2012-2016 oraz nowego okresu finansowania z Unii Europejskiej.
Celem strategicznym działań Powiatu Kępińskiego jest zapewnienie możliwości pozyskania jak niewiększych środków finansowych na drogi,  a także określenie działań pozwalających na maksymalne wykorzystanie posiadanego potencjału.
Celami priorytetowymi są oczywiście drogi Powiatowe, niemniej ich rozwój stwarza możliwości do kreowania działań na drogach gminnych dając w ten sposób podwójną  korzyść – o środki finansowe mogą ubiegać się zarówno gminy powiatu jak i sam powiat.

Obecnie, wspólnie z Gminą Kępno prowadzone są prace, nad uporządkowaniem stanu prawnego ulic w Kępnie: ul. Broniewskiego, Al. Marcinkowskiego, Staszica, Sikorskiego, Dworcową, Wieluńską, Przemysłową. Pozostają do uregulowania stany prawne dróg w gminach, chociażby droga w Czerminie, w Biadaszkach, w Joance. W poprzednich latach PZD w Kępnie opracował ewidencję dróg powiatowych na pięciu gminach. Obecnie zlecono opracowanie dla gminy Trzcinica i Rychtal.
Opracowanie to zamknie cały obszar Powiatu Kępińskiego. Dodatkowo rozbudowano zakres opracowania o uwzględnienie ewidencji gruntów tj. numeracji gruntów po których przebiegają drogi.

Tematem na przyszłość jest kategoryzacjia dróg. Należy tu wspomnieć dla przykładu o drodze z Przybyszowa do Szklarki Mielęckiej, czy z Mnichowic do Turkowych. Drogi te są oczywiście bardzo ważne chociażby ze względów na potrzeby mieszkańców, niemniej ze względów strategicznych istnieją drogi ważniejsze, które należy utrzymywać w odpowiednim standardzie.
Pozostają również drogi, których lokalizacja może budzić wątpliwości ze względu na przypisaną funkcję drogi powiatowej, a nie zostały uregulowane na etapie porozumień z gminami przy tworzeniu mapy dróg powiatowych  w 1999r.Dla przykładu ul. Dworcowa w Kępnie, ul. Lipowa w Bralinie.
Inwestycje
Stan przygotowania Powiatu pod względem inwestycyjnym na lata 2011-2013
•rondo Grębanin – przedsięwzięcie do realizacji w ramach WRPO; wniosek na 17 miejscu; wartość zadania 1.270.756,93 zł; dofinansowanie 1.016.605,54 zł, wkład powiatu 254.151,39 zł w tym wkład Gminy Baranów 100.000,00 zł,
•kanalizacja deszczowa w Łęce Mroczeńskiej - wniosek o pożyczkę do WFOŚiGW w Poznaniu – szacunkowa wartość zadania ok. 250.000,0 zł wkład powiatu 100.010,0 zł;
ul. Osińska w Kępnie - wniosek o pożyczkę do WFOŚiGW w Poznaniu – wartość zadania ok. 1.900.000,0 zł wkład powiatu 890.000,0 zł; zakres obejmuje wykonanie całej kanalizacji deszczowej oraz nawierzchnię asfaltową z krawężnikami na odcinku   od Al. Marcinkowskiego do ul. Boh. Września; II etap obejmować będzie nawierzchnię asfaltową drugą warstwę;        do wykonania pozostanie ciąg pieszo-rowerowy i przebudowa torowisk.
•chodnik w Miechowie – sporządzona dokumentacja techniczna na chodnik wraz z zabudowa rowów; szacunkowa wartość zadania ok. 1.000.000,0 zł,
•chodnik w Laskach – wykonanie chodnika wzdłuż remontowanej w ramach budowy kanalizacji sanitarnej ul. Kępińskiej; wartość zadania ok. 70.000,0 zł,
•chodnik w Proszowie – przekazanie materiałów drogowych (kostki i obrzeży) na odbudowę chodnika po kanalizacji sanitarnej na odcinku 1000,0 mb,
•chodnik w Krzyżownikach – odcinek ok. 120 mb będący zakończeniem dojścia do przejścia dla pieszych; szacunkowa wartość zadania ok. 25.000,00 zł;
•"węzeł" Bralin – powiat posiada w WPI wykazane środki finansowe w kwocie 567.102,0 zł     na rok 2013 dla przebudowy drogi powiatowej mającej stanowić dojazd do zjazdu z drogi S-8,
•remont ul. Przemysłowej w Kępnie –odcinek 400,0 m; szacunkowy koszt to kwota ok. 300.000,0 zł, która obejmować będzie nawierzchnię asfaltową na podbudowie z kruszywa oraz odbudowę rowów; przetarg ogłoszony 21.06.2011r.,
•zlecona dokumentacja na przebudowę ul. Przemysłowej w Kępnie na odcinku od „serwisówki” do przejazdu kolejowego przy ul. Poznańskiej; odcinek ok. 2,5 km;
•zlecona dokumentacja na rewitalizacje drogi Koza Wielka-Rychtal wraz z chodnikami w Kozie Wielkiej i Nowej Wsi; odcinek ok. 21 km.