03 Kwiecień 2020
Plakat - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony 2 kwietnia

Co roku wieczorem 2 kwietnia spotykaliśmy się na skwerze przed Starostwem Powiatowym                w Kępnie. Całe otoczenie tego miejsca rozbłyskało o zmroku niebieskim światłem.                                      W ten sposób staraliśmy się zwrócić naszą uwagę na ludzi dotkniętych autyzmem.                 Czwartkowy wieczór 2 kwietnia 2020 roku zapisze się inaczej - pustym wieczorem skwerem                i ciszą. Zagrożenie spowodowane koronawirusem zmusiło nas do pozostania w domach,                       mimo to pamiętajmy, że wśród nas są osoby z autyzmem. Chciejmy poznac i zrozumieć ich świat.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych           osób z autyzmem.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym wieksza szansa na poprawienie jakości życia             osób z autyzmem i ich rodzin.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób                  z autyzmem. To jak jedno spore miasto.