09 Luty 2010

Na wstępie - Starosta Kępiński Jerzy Trzmiel przedstawił zebranym zalecenia Wojewody Wielkopolskiego w zakresie zagrożenia pozimową powodzią .
Na szczęście nasz Powiat nie jest zagrożony dużą powodzią. Warstwa śniegu jaka zalega na polach ( ca. 30 cm) w razie gwałtownej odwilży może spowodować wezbranie Niesobu i podtopienia przyległych terenów. Takie powodzie miały miejsce w Kępnie na terenie ogródków działkowych i dworca autobusowego. Na te obiekty Starosta zwrócił uwagę Komendantowi Powiatowemu Państwowej Staży Pożarnej. Sytuacja stanu wód uzgadniana jest z Inspektoratem Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kępnie.
Ad. 1.
 Starostwo i urzędy gmin w roku 2009 zajęte były przygotowaniami organizacyjno – planistycznymi , przy opracowaniu planów reagowania kryzysowego, planów ewakuacyjnych, baz danych oraz treningami współpracy ze stanowiskami kierowania urzędów i służb.
We wrześniu 2009 r. odbyły się manewry sił ratowniczych na terenie lasów Domanin z udziałem straży policji , pogotowia ratunkowego i głownie straży pożarnej ( oprócz zawodowej straży - 25 jednostek OSP). Miały one za zadania praktyczne sprawdzenia koordynacji sił ratowniczych i zadanie to spełniły.
Ad. 2

Przedstawiciele służb ocenili zagrożenia jakie wystąpiły w 2009 r. na poziomie roku 2008. Wyjątkiem było zagrożenie tzw. świńską grypą A/H1N1. W Kępińskim Szpitalu zanotowano 2 przypadki grypy ; 1 z łagodnym przebiegiem ( wcześnie wykryty) i drugi niestety ze skutkiem śmiertelnym. Straż Pożarna zanotowała ponad 700 zdarzeń ale większość stanowią zagrożenia miejscowe - wypadki drogowe, usuwanie skutków wichury, burz itp. innych zagrożeń. Na terenie Powiatu zaistniało ponad 150 pożarów ale na szczęście nie było dużego pożaru. Wynikiem starań Komendy Powiatowej PSP i Starostwa  będzie specjalna ulotka z zaleceniami przeciwpożarowymi do firm naszego zagłębia meblowego.

Ad 3.
Starostwo Powiatowe otrzymuje informacje bieżące z Inspektoratu  WZMiUW w Kępnie dot. stanu wód. Dotychczas nasze rzeczki pokryte były cienką warstwą lodu nie utrudniającego przepływu wód. Stan wody w rzeczkach jest niski. Mimo akcji wywozu śniegu z m. Kępna i innych miejscowości o zabudowie miejskiej , straż liczy się akcją ratowania zalanych piwnic. Należy uświadomić ludność aby we własnym interesie pomogła w utrzymaniu drożności sieci kanalizacyjnej - deszczowej , między innymi w utrzymaniu drożności kratek ściekowych.

Ad. 4.
Najważniejszym zadaniem reagowania kryzysowego w 2010 roku będzie przygotowanie bazy danych z zawartością głównie materiałów i sprzętu przydatnego do ratownictwa i prowadzenia akcji ratowniczych. Każdy samorząd zobowiązany jest do utworzenie rezerwy w budżetowej na działania kryzysowe i w razie takiej potrzeby może finansować akcje prowadzone przez firmy posiadające odpowiedni sprzęt.
Drugim zadaniem jest odpowiednia koordynacja ratownictwa, w tym zapewnienie odpowiedniej łączności. To zadanie będzie w tym roku intensywniej ćwiczone.