19 Styczeń 2011

17 stycznia 2011 roku przebywał w Kępnie, na zaproszenie Starosty Kępińskiego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. W skład delegacji weszły  ponadto doradca Pani Krystyna Czajka oraz asystentka Pani Aldona Wilczyńska Wizyta była ściśle związana z obchodzoną tego dnia 91 rocznicą przyłączenia Ziemi Kępińskiej do Macierzy. Jak podkreślał Marszałek była to także pierwsza z wielu wizyt w powiatach Wielkopolski, które maja na celu bliższe poznanie problemów z jakimi borykają się samorządy oraz oczekiwań lokalnych społeczności. Wizyta rozpoczęła się od konferencji prasowej , na której Marszałek zapoznał lokalne media z najpilniejszymi zadaniami Urzędu Marszałkowskiego a następnie odpowiadał na pytania dziennikarzy. W konferencji wziął także udział Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Przybylski. Punktualnie o 12.00 Marszałek wraz z delegacją samorządu powiatowego wziął udział w uroczystości złożenia wieńców i wiązanek na kępińskim rynku. Następnym punktem była wizyta w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. mjra H.Sucharskiego w Kępnie. Gości powitała dyrektor szkoły Danuta Stefańska. Spotkanie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego „Wolność ją wymyślił dla nas Bóg” przygotowanego przez młodzież pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kuli. Referat okolicznościowy pt. „Wybuch Powstania Wielkopolskiego i jego wpływ na przyłączenie Ziemi Kępińskiej do Macierzy” wygłosił sekretarz powiatu Marian Lorenz.
Marszałek podkreślił rolę powstania i jego wpływ na życie Wielkopolan. W bezpośredniej rozmowie z uczniami poprosił o wszelkie uwagi i propozycje dotyczące pracy Urzędu Marszałkowskiego oraz realizowanych przez niego zadań. Zapewnił również o wsparciu planów modernizacji szkolnego boiska sportowego.
Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z samorządowcami powiatu kępińskiego w sali sesyjnej starostwa. Poruszono wiele tematów nurtujących lokalną społeczność. Nie zabrakło więc pytań o finansowanie niektórych programów, połączenie kolejowe ze stolicą województwa, szanse na dalsze finansowanie rozbudowy szpitala czy perspektywę budowy zbiornika retencyjnego w Rzetni. Kończąc spotkanie Starosta Włodzimierz Mazurkiewicz podziękował Marszałkowi za wizytę podkreślając, że liczy na pomoc i wsparcie w staraniach o środki na zadania realizowane przez samorządy powiatu kępińskiego.